Czy obciążając podwykonawcę za koszt paliwa można operację taką potraktować jako refakturowanie, (...)

Czy obciążając podwykonawcę za koszt paliwa można operację taką potraktować jako refakturowanie, czy też należy przyjąć ją jako obrót i dostawę paliw?Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku obciążenia za wymienione wydatki poniesione w kraju, a jaką poza granicami kraju?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst j.: Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.09.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 12.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.09.2006 r. w tutejszym Organie podatkowym złożony został wniosek, uzupełniony pismem z dnia 12.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarte zostały następujące pytania:
1. Czy obciążając podwykonawcę za koszt tego paliwa można tą operację potraktować jako refakturowanie , czy też należy traktować to jako obrót i dostawę paliw ?
2. Jaką stawką podatku VAT należy zastosować w przypadku obciążenia za w/w wydatki poniesione w kraju a jaką poza granicami ?
Z treści pisma wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie transportu międzynarodowego. Często wykonanie przewozu Spółka podzleca innemu przewoźnikowi. Zdarza się, że z różnych powodów płaci własną kartą paliwową za paliwo zatankowane w kraju i poza granicami kraju do pojazdu podwykonawcy. W związku z powyższym, Spółka jest obciążana fakturą za ww. paliwo .
Zdaniem Spółki, zapłata kartą kredytową za paliwo zatankowane bezpośrednio do zbiornika samochodu podwykonawcy stanowi wydatek poniesiony za podwykonawcę i za ten wydatek należy obciążyć podwykonawcę fakturą VAT z tytułem ' refaktura kosztów paliwa' ( sprzedaż). Faktura obciążeniowa dla firmy Z stanowi koszt uzyskania przychodu a faktura wystawiona na podwykonawcę przychód podatkowy. Stawka podatku VAT na fakturze firmy Z winna być taka jak na fakturze obciążeniowej tj. w kraju 22 % a za granicą nie podlega.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o czym stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przy czym przeniesienie to, aby podlegało opodatkowaniu na podstawie art.5 ust. 1 pkt. 1, musi nastąpić na terytorium kraju tj. Rzeczypospolitej Polskiej. W myśl natomiast art. 7 ust. 8 ustawy w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że dostawcy paliw przenoszą prawo do rozporządzania towarem jak właściciel na Spółkę a następnie Spółka przenosito prawo na poszczególnych podwykonawców. W związku z powyższym, w przypadku dostawy paliwa na terenie kraju Spółka dokonuje na rzecz podwykonawców odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Wyżej wymienioną czynność należy opodatkować 22 % stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast, dostawa paliwa poza terytorium kraju nie stanowi żadnej czynności o której mowa w art. 5 ust. 1, dlatego też jest to czynność nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika