Czy istnieje możliwość wystawienia duplikatu faktury korygującej oraz obniżenia podatku należnego (...)

Czy istnieje możliwość wystawienia duplikatu faktury korygującej oraz obniżenia podatku należnego wynikającego z duplikatu tej faktury?

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że Jednostka w związku ze zwrotem towarów wystawia faktury korygujące. Oryginał wraz z kopią zostaje wydany klientowi, który sprawdza jego zgodność a następnie odsyła potwierdzoną kopię faktury korygującej drogą pocztową. Zdarzają się sytuacje, że odesłana przez klienta kopia faktury korygującej nie dociera do Spółki. Jednostka w takiej sytuacji wystawia duplikat faktury korygującej. Dokument ten jest wystawiony w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca towarów, a potwierdzona przez klienta kopia duplikatu faktury korygującej z adnotacją ?dokument odtworzeniowy? znajduje się w dokumentacji Spółki.

Porady prawne

Zgodnie ze stanowiskiem Strony, w przypadku zaginięcia kopii faktury korygującej u sprzedawcy, jako dokument odtworzeniowy sprzedawca może wystawić duplikat tej faktury, który jednocześnie będzie uprawniał Jednostkę do obniżenia podatku należnego za okres, w którym otrzymał ona potwierdzony duplikat faktury korygującej.

Stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami ?FAKTURA VAT?.

W myśl § 13 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Zgodnie z § 21 ust. 1 i 2 rozporządzenia, faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Oryginał faktury i faktury korygującej powinien zawierać wyraz ?ORYGINAŁ?, a kopia faktury i faktury korygującej ? wyraz ?KOPIA?.

Natomiast unormowanie § 22 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, iż jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponowienie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Zgodnie z ust. 2 § 22 przedmiotowego rozporządzenia, faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz ?DUPLIKAT? oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopie zatrzymuje sprzedawca.

Zatem jak wynika z powołanych powyżej unormowań duplikat faktury VAT wystawia sprzedawca na wniosek nabywcy wyłącznie w przypadku gdy jej oryginał ulegnie zniszczeniu bądź zaginie.

Tak więc przesłanką do wystawienia duplikatu faktury VAT lub faktury korygujące VAT jest spełnienie łącznie wszystkich określonych przepisami prawa warunków tj.:

1.oryginał faktury bądź faktury korygującej zaginął lub uległ zniszczeniu;

2.nabywca musi zwrócić się z wnioskiem o wystawienie duplikatu faktury do sprzedawcy;

3.dane zawarte w duplikacie faktury VAT lub faktury korygującej muszą być zgodne z danymi zawartymi w kopii tej faktury bądź faktury korygującej;

4.ponownie wystawiona faktura musi posiadać dodatkowo wyraz ?DUPLIKAT? oraz datę jej wystawienia.

Z powołanych powyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych do ustawy wynika jednoznacznie, iż duplikat faktury VAT lub faktury korygującej VAT wystawia sprzedawca na wniosek nabywcy wyłącznie w przypadku gdy oryginał danej faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Tak więc stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sytuacji nie zachodzą przesłanki do wystawienia faktury z dopiskiem ?DUPLIKAT? albowiem nie zostały łącznie spełnione warunki określone przepisami § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Zgodnie z § 16 ust. 1 i 2 cytowanego na wstępie rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1)numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2)dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

  1. określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
  2. nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3)kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4)kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Zgodnie z unormowaniem ust. 3 tegoż paragrafu, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot należnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy oraz zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

W świetle § 16 ust. 4 rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust.

2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy ? w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Posiadanie zatem takiego potwierdzenia pozwala ująć we właściwym okresie rozliczeniowym kwoty wynikającej z faktury korygującej w ewidencji sprzedaży VAT oraz w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Z treści wniesionego zapytania wynika, że Jednostka w przypadku zaginięcia kopii faktury korygującej wystawia duplikat takiej faktury, który przekazuje nabywcy w konsekwencji czego dokonuje zmniejszenia podatku należnego w miesiącu otrzymania powierdzenia odbioru duplikatu faktury korygujacej.

Zdaniem tut. Organu podatkowego, postępowanie takie nie znajduje potwierdzenia w unormowaniach powołanych powyżej.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika