Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży gadżetów z czasopismami.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży gadżetów z czasopismami.

Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism i czasopism specjalistycznych. Dla potrzeb uatrakcyjnienia oferty, do sprzedawanych czasopism dołącza różnego rodzaju towary, które są wytwarzane metodami poligraficznymi oraz innymi. Spółka sama nabywa gadżety, a następnie dołącza je do pewnej części nakładu. W takiej sytuacji konsument ma wybór ? ten sam numer czasopisma może nabyć z gadżetem lub bez. Zdarzają się też przypadki, w których nakład dzielony jest wielokrotnie : ten sam numer czasopisma dostępny jest z różnymi gadżetami, lub bez żadnego.Zdaniem Podatnika:1. Sprzedaż czasopism, bez względu na to, czy z załączonym gadżetem, czy bez, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki właściwej dla czasopism. Podstawę opodatkowania stanowi kwota należna z tyt. sprzedaży czasopisma, z gadżetem lub bez niego, pomniejszona o kwotę podatku.2. Dołączanie gadżetów stanowi nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością.3. W przypadku, gdy gadżety spełniają definicje prezentu o małej wartości zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o VAT, dołączenie ich do czasopism nie stanowi zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, niezależnie od wykazania związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.4. W przypadku, gdy gadżety nie spełniają definicji prezentu o małej wartości, dołączenie ich do czasopism stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w art. 7 ust. 2 ustawy, jeżeli jest dokonane na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem.5. Podatek naliczony związany z nabyciem gadżetów podlega odliczeniu jako związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu ( służące zwiększeniu sprzedaży czasopism ), przy założeniu spełnienia pozostałych wymogów odliczenia.6. Cena nabycia lub koszt wytworzenia, o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT ( kwota 5 zł ) nie obejmuje podatku naliczonego VAT w zakresie, w jakim podlega on odliczeniu.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są zaś rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zarówno więc sprzedawane przez Stronę czasopisma, jak i dołączane do nich w celu uatrakcyjnienia oferty gadżety, stanowią towar we wskazanym wyżej rozumieniu.

Na podstawie art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:a/ przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,b/ wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny ? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy przepisu ust. 2, nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. W związku z tym należy stwierdzić, iż dostawa (sprzedaż) czasopism, z gadżetem czy bez, podlega na podstawie powołanych wyżej przepisów opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług . Za podstawę opodatkowania z tytułu sprzedaży czasopism, z gadżetem czy też bez niego, przyjąć należy ? zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - kwotę należną z tytułu sprzedaży danego egzemplarza pomniejszoną o należny podatek. Co się tyczy gadżetów, to dołączanie ich do sprzedawanych czasopism stanowi zgodnie z przedstawionym opisem przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością (przedsiębiorstwem).

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, ze względu na charakter towarów wymienionych w art. 7 ust. 2 ustawy oraz mając na uwadze zasadę powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, oraz wykładnię funkcjonalną przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy, stwierdzić należy, że opodatkowaniu podlega każde przekazanie towarów, w tym również na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, z wyjątkiem przekazania towarów wymienionych w art. 7 ust. 3 ustawy.

Zatem, gdy jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia gadżetu nie przekracza kwoty 5 zł - stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy, ich przekazanie nie stanowi zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu. W innych wypadkach podlega ono opodatkowaniu według stawek właściwych dla dołączanych towarów. W związku z powyższym, stanowisko przedstawione w punkcie 4 jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Jak wynika z cytowanego przepisu, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie w odniesieniu do towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług. Od powyższej zasady przewidziane zostały jednak w ustawie o podatku od towarów i usług wyjątki. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

W związku z tym prawo do obniżenia podatku należnego przysługuje co do zasady w odniesieniu do nabywanych gadżetów bez względu na to, czy ich przekazanie podlegało, czy też stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednak faktyczne skorzystanie z w/w prawa zależeć będzie od spełnienia także innych warunków określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 88 ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika