Reklamacja materiałów budowlanych
Pytanie:
"Czy zgłaszanie reklamacji na materiały budowlane odbywa się w podobnym trybie, jak na towary konsumpcyjne, tzn. wg przepisów kc dotyczących rękojmi przy umowie sprzedaży? "
Odpowiedź prawnika: Reklamacja materiałów budowlanych
Jeżeli umowa sprzedaży materiałów budowlanych zawarta pomiędzy podmiotem profesjonalnym w ramach dokonywanej działalności przedsiębiorstwa a osobą fizyczną, która nabywa owe materiały w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą (występuje zatem jako konsument), wówczas obowiązki sprzedawcy z tytułu wad sprzedawanych rzeczy oraz uprawnienia kupującego rozpatrywać należy w oparciu o przepisy Ustawy z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego. Wedle art. 8 ustawy kupujący traci wszelkie uprawnienia związane odpowiedzialnością sprzedawcy za tzw. niezgodność towaru z umową (odpowiednik rękojmi), jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o tej niezgodności (np. istnieniu wad, niekompletności rzeczy) w terminie 2 miesięcy od jej stwierdzenia. Sprzedawca odpowiada zaś za niezgodność towaru z umową w przypadku jej stwierdzenia przed upływem 2 lat od wydania towaru kupującemu. W wypadku, gdy umowa sprzedaży materiałów budowlanych została zawarta miedzy dwoma podmiotami profesjonalnymi (przedsiębiorcami) lub dwoma konsumentami, wówczas wchodzą w grę, jak zasugerowano w pytaniu, regulacja kodeksu cywilnego dotycząca rękojmi przy umowie sprzedaży (art. 556-581 kc).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?