Czy w świetle przepisów o podatku od towarów i usług możliwe jest rozliczenie pomiędzy komisantem (...)

Czy w świetle przepisów o podatku od towarów i usług możliwe jest rozliczenie pomiędzy komisantem a komitentem różnic cenowych spowodowanych różnicami kursowymi WDT na podstawie faktur korygujących zmniejszających bądź zwiększających podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zarówno komisant jak i komitent są podmiotami krajowymi, zarejestrowanymi jako podatnicy czynni .

Od dnia 01 maja 2004r. zmieniły się zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu. Czynności wykonywane przez komisanta na podstawie umowy komisu nie są traktowane jako usługi. Obowiązek podatkowy powstaje co do zasady, zgodnie z art. 19 ust 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowy, z chwilą wydania towaru, a jeżeli wydanie towaru winno być potwierdzone fakturą, z chwilą wystawienia tej faktury, nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru.
Zasady wystawiania i rozliczania faktur korygujących regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.Zgodnie z § 19 § 20 wymienionego rozporządzenia faktury korygujące wystawia się w przypadku m.in.:
udzielania rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej,
zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych,
zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu
podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej, stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury,
W przypadku obniżenia wartości sprzedaży, wynikającej z przyjętego w umowie sposobu rozliczeń, sprzedawca wystawia fakturę korygującą zmniejszającą wartość zafakturowanej sprzedaży, którą może rozliczyć po otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej - zgodnie z zapisem § 19 ust. 4 w/w rozporządzenia.
Natomiast fakturę korygującą zwiększającą wartość sprzedaży sprzedawca ma obowiązek rozliczyć w terminach obowiązujących dla faktur VAT według zasad ogólnych, tj. bezpośrednio po jej wystawieniu.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika