Czy w związku z wyrokiem sądowym, który zapadł w 2006r. podatnikowi przysługuje prawo odliczenia (...)

Czy w związku z wyrokiem sądowym, który zapadł w 2006r. podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 20.09.2006r.(data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 22.09.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych i otrzymanych w miesiącach 03-09.1999r., który nie został rozliczony w tych okresach rozliczeniowych.

stwierdza, że:

stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

Uzasadnienie

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 20 września 2006r. Podatnik przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż Podatnik w 1999r. podpisał umowę z firmą X dotyczącą dzierżawy lokalu w Centrum Handlowym. Umowa ta była zawarta do miesiąca czerwca 2006r. Otrzymany lokal posiadał wadę prawną, dlatego też Podatnik opuścił lokal i nie przyjął faktur za najem lokalu. W związku z przekonaniem o niesłuszności wystawienia faktur za dzierżawę Podatnik nie ujął ich w kosztach działalności w roku 1999r ani żadnym następnym. Sprawa znalazł się w sądzie gdzie Sąd nakazał dokonania zapłaty za wystawione faktury. Wyrok prawomocny w tej sprawie zapadł w roku 2006r. Po otrzymaniu wyroku Podatnik dokonał zapłaty za faktury wskazane w wyroku sądu.

Zapytanie podatnika

Odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych i otrzymanych w miesiącach 03-09.1999r., który nie został rozliczony w tych okresach rozliczeniowych.

Stanowisko Podatnika.

W ocenie Podatnika prawidłowe jest odliczenie podatku VAT z faktur wystawionych w miesiącach marca - września 1999r.

Odnosząc się do przedmiotowego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwaną dalej ustawą ? W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust.17 i 19 oraz 124.

W świetle art. 86 ust.10 pkt. 1 ustawy - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt.2-4 oraz ust.11, 12, 16 i 18. Jednocześnie, zgodnie z ust.11 tego przepisu, jeżeli odliczenie nie nastąpi w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, lub dokument celny, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z postanowieniami art. 86 ust.

13 ustawy - Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust.10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego może być zrealizowane - także w drodze korekty deklaracji ? jedynie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik prawo to uzyskał. Korekty (odliczenia podatku) nie można, zatem dokonywać w rozliczeniu za dowolny okres, lecz jedynie ściśle określonym terminie.

Przedawnienie prawa do dokonania korekty deklaracji w celu zrealizowania uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego zaczyna biec od początku roku, w którym przypada termin rozliczenia podatku za dany okres rozliczeniowy.

Możliwość dokonania odliczenia (korekty) podatku naliczonego poza terminem (okresem) nabycia prawa do realizacji uprawnienia (lub w okresie następnym) obwarowano nie tylko cenzurą czasową dla dokonania stosowanych korekt deklaracji, lecz również innymi warunkami.

W art. 86 ust.15 ustawy postanowiono bowiem, że do uprawnienia, o którym mowa w ust.13, stosuje się odpowiednio art. 81b Ordynacji podatkowej.

W myśl art. 81b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) - Uprawnienia do skorygowania deklaracji:

  1. ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej ? w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
  2. przysługuje nadal po zakończeniu:

  3. a) kontroli podatkowej,
    b) postępowania podatkowego ? w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

W art. 81 b § 2 Ordynacji podatkowej stwierdza się, iż korekta złożona w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt.1, nie wywołuje skutków prawnych, zaś zgodnie z art. 81b § 3 Ordynacji podatkowej, przepisu § 1 pkt.2 lit. a nie stosuje się w zakresie podatku od towarów i usług.

Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w wniosku z dnia 20 września 2006r jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika