Dotyczy stawki podatku dla usług polegających na zakupie przez producenta bramy wjazdowej i ogrodzenia (...)

Dotyczy stawki podatku dla usług polegających na zakupie przez producenta bramy wjazdowej i ogrodzenia od innej firmy, a następnie ich montażu na posesji, gdzie wybudowane są domy jednorodzinne.

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 26 stycznia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii stawki podatku od towarów i usług dla usług polegających na zakupie przez producenta bramy wjazdowej i ogrodzenia od innej firmy, a następnie ich montażu na posesji, gdzie wybudowane są domy jednorodzinne, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

Porady prawne

stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 26 stycznia 2007r. podatnik zwrócił się z  pytaniem o właściwą stawkę podatku od towarów i usług dla usług polegających na zakupie przez producenta bramy wjazdowej i ogrodzenia od innej firmy, a następnie ich montażu na posesji, gdzie wybudowane są domy jednorodzinne.

Podatnik wskazuje, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na produkcji oraz montażu bram wjazdowych na posesje oraz ogrodzeń na te posesje, gdzie wybudowane są domy jednorodzinne, wielorodzinne, obiekty przemysłowe itp. Dodatkowo produkuje i montuje bramy garażowe w garażach wolnostojących, usytuowanych w domach jednorodzinnych, a także ?przyklejonych? do ściany bocznej budynku mieszkalnego. Zdarza się również, że klient zamawia bramy garażowe, wjazdowe na posesję oraz ogrodzenia, które nie są przez niego produkowane, co powoduje, że podatnik przedmioty te kupuje od innej firmy, a następnie montuje je u klienta. Oprócz wymienionych wyżej bram podatnik produkuje i montuje w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych schody, balustrady, poręcze itd.

Podatnik stoi na stanowisku, że dla wskazanych usług właściwą stawką podatku VAT jest stawka w wysokości 7%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.

U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. W myśl ust. 3 przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekt budownictwa mieszkaniowego- stosownie do art. 2 pkt 12 wskazanej ustawy - rozumieć należy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Ogrodzenie ? stosownie do art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) jest urządzeniem technicznym, związanym z obiektem budownictwa mieszkaniowego, zapewniającym możliwość użytkowania tego obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 7% do prac związanych ze stawianiem bramy wjazdowej i ogrodzenia uzależniona jest od tego, czy wykonywane prace mogą być uznane za roboty budowlane. Jak stanowi art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W myśl § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm. ) dla celów podatku od towarów i usług stosuje się nadal Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. Zgodnie z zasadami tworzenia grupowań PKWiU uregulowanymi w pkt 5.3.4 roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są kwalifikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia) m.in. z następującymi zastrzeżeniami: - roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są kwalifikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu; - gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób ? budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45. Oznacza to, że np. jeżeli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Natomiast jeżeli firma usługowa (budowlana) montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, to jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi budowlane.

Aby ustalić stawkę podatku od towarów i usług dla poszczególnych towarów i usług konieczne jest zatem ustalenie, pod jakim symbolem PKWiU ten towar lub usługa jest klasyfikowana w statystyce publicznej. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w komunikacie z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych stwierdził, m.in. , że zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność , swoje produkty (wyroby i usługi, towary, środki trwałe i obiekty budowlane) według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Ponadto w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że montaż bramy wjazdowej i ogrodzenia uprzednio zakupionych od innego podmiotu, na posesji, gdzie wybudowane są domy jednorodzinne , jedynie w przypadku gdy dotyczyć będzie obiektów budownictwa mieszkaniowego lub infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, i pod warunkiem że zawarta umowa nie przewiduje odrębnego rozliczania zużytych materiałów i wykonanych robót - do dnia 31 grudnia 2007r. podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7 %.

Oznacza to, że stanowisko podatnika uznać należało za prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika