Wnioskodawca wskazał we wniosku, iż zawarł w dniu 24.06.2005 r. umowę z klientem dotyczącą dostawy (...)

Wnioskodawca wskazał we wniosku, iż zawarł w dniu 24.06.2005 r. umowę z klientem dotyczącą dostawy drzwi zewnętrznych aluminiowych (trzy sztuki). Podatnik również wskazuje, że dokonał montażu tych drzwi, jednak zgodnie z umową, dnia 14.07.2005 r. wystawił fakturę VAT na dostawę tego towaru ze stawką 22 %. Następnie klient, z którym podatnik zawarł umowę, zwrócił się z pisemną prośbą o wystawienie faktur korygujących uwzględniających stawkę podatku 7% i zwrot nadpłaconego podatku, gdyż jak twierdzi realizowana przez niego inwestycja związana jest z budową lokali mieszkalnych (65,3 % powierzchni budynku stanowi część mieszkalna). Zamontowane drzwi służą zatem zarówno pomieszczeniom usługowym, jak i mieszkalnym.
Wykonawca natomiast twierdzi, że wystawiając fakturę VAT na sprzedaż zastosował prawidłową stawkę 22% i jednocześnie pyta, czy powinien rozpatrzyć wniosek klienta i wystawić korekty faktur VAT ze stawką 7%?
Zdaniem podatnika stawka 22% jest prawidłowa i nie ma podstaw do uznania prośby klienta.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Strony w umowach cywilno-prawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. W przypadku, kiedy sprzedawca detaliczny dokonuje sprzedaży towaru i dodatkowo wykonuje usługi montażu sprzedanego towaru, to zakres niezbędnych prac związanych z zamontowaniem sprzedanego wyrobu oraz usługi jego montażu w miejscu przeznaczenia świadczone przez sprzedawcę, należy rozumieć jako dostawę towaru. Opisana czynność klasyfikowana jest w odpowiednim grupowaniu działu 52 według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik zawarł z klientem umowę na dostawę drzwi zewnętrznych. Wskazał również, że w ramach tej dostawy dokonał montażu drzwi. Na dostawę tę wystawił fakturę i zastosował stawkę podatku 22%.
A zatem należy uznać, że podatnik jako sprzedawca detaliczny drzwi, dodatkowo wykonując roboty montażu jako usługę związaną ze sprzedażą tych drzwi, w rezultacie dokonywał dostawy towaru, która jest sklasyfikowana w grupowaniu działu 52 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Podatnik, wystawiając fakturę VAT na sprzedaż, postąpił prawidłowo stosując stawkę podatku 22 % wynikającą z art. 41 ust. 1 wyżej wskazanej ustawy o VAT.
W świetle powyższego stanowisko podatnika uznaje się za prawidłowe.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika