Wysokość stawki podatku VAT na usługi w zakresie pośrednictwa pracy w Holandii, oraz od wynajmu środków (...)

Wysokość stawki podatku VAT na usługi w zakresie pośrednictwa pracy w Holandii, oraz od wynajmu środków transportu firmom holenderskim.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 30 kwietnia 2004 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika z dnia 29.04.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie obowiązującej od 1 maja 2004 r. stawki podatku VAT na usługi w zakresie pośrednictwa pracy w Holandii, oraz od wynajmu środków transportu firmom holenderskim.

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik zajmuje się pośrednictwem w zatrudnianiu obywateli polskich w Holandii jak również wynajmuje środki transportu ? zaliczane do środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik złożył wniosek o nadanie numeru EURONIP dla handlu wewnątrzwspólnotowego.
Zdaniem podatnika po 1 maja 2004 r. do ww. usług będzie obowiązywała stawka podatku VAT w wysokości 0% .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów z innych państw Wspólnoty istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia usługi zależeć bowiem będzie, czy świadczenie usług będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, czy w innym państwie członkowskim.

Podstawową regułą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jest opodatkowanie usług w kraju, w którym świadczący usługę ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę. Od tej zasady są jednak wyjątki określone w ust 2- 6 art. 27 i art. 28 ustawy.

Szczególny sposób określania miejsca świadczenia przewidziano dla enumeratywnie wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy VAT usług niematerialnych świadczonych dla :
- osób fizycznych i podmiotów posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (państwa nie wchodzącego w skład terytorium Wspólnoty),
- podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.
Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy VAT, w przypadku świadczenia usług niematerialnych wymienionych w ust. 4 tegoż artykułu na rzecz wymienionych podmiotów ? miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, czyli miejsce konsumpcji tych usług.
Należy zaznaczyć, że w przypadku świadczenia omawianych usług na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty, opodatkowanie omawianych usług w miejscu siedziby, prowadzenia działalności lub zamieszkania usługobiorcy następuje jedynie wówczas, gdy nabywca posiada status podatnika z kraju innego niż usługodawca.
W przypadku, gdy nabywcą ww. usług jest podmiot ze Wspólnoty nie mający statusu podatnika podatku od wartości dodanej, usługa zostanie opodatkowana według zasady ogólnej, wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy VAT.
Tak więc w sytuacji, gdy świadczy Pan w kraju usługę pośrednictwa w dostarczaniu personelu (usługa wymieniona w art. 27 ust. 4 pkt 11 ustawy VAT) na rzecz kontrahenta holenderskiego mającego status podatnika ? miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku tych miejsc, stały adres lub miejsce zamieszkania. W takim przypadku usługi te, zgodnie z zasadą wyrażoną powyżej, nie stanowią dla Pana czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Natomiast w sytuacji, gdy omawiane usługi wykonuje Pan w kraju na rzecz kontrahenta holenderskiego, nie mającego statusu podatnika ? miejscem świadczenia usług jest terytorium Polski. W związku z powyższym będzie Pan obowiązany z tytułu świadczenia tych usług naliczyć podatek od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust 1 ustawy VAT w wysokości 22%.

Natomiast w przypadku wynajmu środków transportu dla kontrahenta holenderskiego nie będzie miał zastosowania przepis szczególny art. 27 ust 4 ustawy VAT z uwagi na wyłączenie z tego katalogu usług wynajmu środków transportu ( art. 27 ust 4 pkt 6). Oznacza to, że ww usługi wynajmu środków transportu będą opodatkowane zgodnie z zasadą ogólną tzn. na terytorium Polski według stawki podatku w wysokości 22%.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika