Czy wnoszony aportem majątek stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa i czy generuje to przychody?

Czy wnoszony aportem majątek stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa i czy generuje to przychody?

Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4a pkt 3 i pkt 4, art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), po rozpatrzeniu wniosku R., z dnia 27.03.2007r. znak: GK/83/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 28.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie uznania majątku wnoszonego przez R. aportem za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, który nie generuje przychodów dla celów podatkowych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku Spółki stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z wymogami unijnej Dyrektywy dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, od 01.07.2007r. operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD) powinni zostać wydzieleni jako niezależne podmioty prawne. W ustawie prawo energetyczne dodany został art. 9d ust. 1 stanowiący, że OSD będący w strukturze przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo, powinien pozostawać pod względem formy prawnej i organizacyjnej oraz podejmowania decyzji niezależny od innych działalności niezwiązanych z przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej. W listopadzie 2006 r. została podjęta decyzja w sprawie sposobu wydzielenia OSD. W związku z powyższym, w celu rozdziału istniejących obecnie w Spółce funkcji dystrybucyjnych oraz obrotu, R. planuje wniesienie aportem do Spółki Celowej zakładu samodzielnie sporządzającego bilans, prowadzącego działalność OSD. Zarząd podjął uchwałę o powołaniu z dniem 16.12.2006 r. zakładu samodzielnie sporządzającego bilans z majątku związanego z działalnością OSD. W uchwale tej zarząd potwierdził także istnienie w ramach obecnej struktury ZCP (zorganizowana część przedsiębiorstwa) pełniącej funkcje OSD.

Jednocześnie, w trybie przewidzianym przez statut R., za zgodą rady nadzorczej, zostały odpowiednio zmodyfikowane regulaminy wewnętrzne i schematy organizacyjne Spółki. Wyodrębniony zakład posługuje się własną nazwą ?R. Operator Systemu Dystrybucyjnego? oraz skrótem ?R. OSD?. Do zakładu R. OSD zostały przyporządkowane składniki majątkowe i niemajątkowe związane z działalnością dystrybucyjną, takie jak:

  1. Środki trwałe służące do realizacji celów OSD,
  2. Aktywa obrotowe służące do realizacji celów OSD,
  3. Zobowiązania związane z działalnością OSD,
  4. Umowy związane z działalnością OSD.

Dodatkowo, w związku z aportem do Spółki Celowej przejdą pracownicy R. związani z działalnością OSD.

W zakresie określonym przez przepisy prawa, Spółka Celowa wejdzie we wszystkie stosunki handlowe realizowane przez R. OSD w ramach dotychczasowej struktury. Oznacza to, że Spółka Celowa przejmie także klientelę R. związaną z R. OSD.

R. OSD prowadzi ewidencję rachunkową na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo-księgowym oraz sporządza odrębne od Spółki sprawozdanie finansowe (bilans oraz rachunek wyników zakładu). Jednocześnie, sprawozdanie finansowe Spółki za 2006 r. zawiera informację, że opiera się ono między innymi na sprawozdaniu finansowym zakładu samodzielnie sporządzającego bilans ? R. OSD. R. OSD uzyskał numer REGON, posiada także odrębne numery rachunków bankowych.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że:

Pyt.1. - majątek wnoszony przez R. aportem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art.4a pkt 4 updop,

Pyt.2 - wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki w zamian za jej udziały nie generuje przychodów dla celów pdop.

Odnośnie pytania 1 zdaniem Spółki, R. OSD spełnia wszystkie warunki wymienione w art. 4a pkt 4 updop aby stanowić organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W celu potwierdzenia powyższego Spółka przedstawiła rozległe argumenty.

Z kolei odnośnie pyt.2 zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, za przychód uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Powyższe oznacza, że jeżeli przedmiotem aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, wartość otrzymanych udziałów w Spółce Celowej nie będzie stanowiła dla R. przychodu podatkowego.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Definicje przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte zostały w art. 4a pkt 3 i 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi że:

  • przedsiębiorstwo ? pojęcie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego,
  • zorganizowana część przedsiębiorstwa ? to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości, wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak z powyższego wynika zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębnie zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Należy zatem stwierdzić, że poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymagają aby zorganizowana część przedsiębiorstwa przybrała postać oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. Bardzo ważnym czynnikiem jest jednak, aby wnoszone aportem należności i zobowiązania były związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem oraz służyły realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo.

Zgodnie z treścią przepisu art.12 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wniesienie jako aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania zarówno po stronie wnoszącego jak i spółki, do której aport jest wnoszony. Udziałowiec (akcjonariusz) zobowiązany jest ustalić dochód dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza, iż wkład niepieniężny (aport) opisany w przedmiotowym wniosku, wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym nie będzie miał zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, co oznacza iż wartości nominalnej udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie zalicza się do przychodów podatkowych.

Równocześnie tut. organ zauważa, iż zgodnie z dyspozycją art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie musi zawierać ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Jak stanowi natomiast art. 14a § 2 zdanie drugie, pytający jest zobowiązany przedstawić we wniosku w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko. Z dyspozycji tych przepisów wynika, że pisemna interpretacja wydana przez organ powinna zawierać ocenę prawną treści zawartych we wniosku, a nie innych aniżeli wniosek dokumentów przedstawionych przez podatnika. Zatem poza zakresem oceny tut. organu znalazły się załączniki dołączone do wniosku Spółki.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika