dotyczy interpretacji przepisów art. 21 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług

dotyczy interpretacji przepisów art. 21 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 9.04.2004 r. (bez znaku) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części stawką niższą niż określona w art. 18 ust. 1 przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ustępu 2a i 4. Podatnik ma prawo wyboru, z jakiej formy zwrotu skorzysta ? pośredniego (poprzez wykazanie w deklaracji tej różnicy do przeniesienia na następny miesiąc) lub bezpośredniego (przez wykazanie w deklaracji różnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy podatnika).

Porady prawne

Natomiast przepis art. 21 ust. 2a ww. ustawy stanowi, iż kwota zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2 nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony. Warunek, o którym mowa w art. 21 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym uznaje się za spełniony, jeżeli uregulowanie należności lub zapłata podatku nastąpiły przed dniem złożenia deklaracji podatkowej. Interpretację powyższego przepisu potwierdza pismo Ministra Finansów z dnia 10.10.2002 r. (znak: PP5-810-157/2002/JB/1197).

Do wyliczenia kwoty podlegającej zwrotowi, zgodnie z art. 21 ust. 2a ww. ustawy, uwzględnia się również faktury otrzymane w poprzednich okresach, jeżeli należności z nich wynikające zostały uregulowane w danym okresie rozliczeniowym. Prawidłowość powyższej interpretacji potwierdza pismo Ministra Finansów z dnia 29.11.2002 r. (znak: PP5-810-196/482/2202/JB).

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż kwota do zwrotu na rachunek bankowy podatnika może zawierać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wynikającego m.in. z faktur wystawionych w poprzednich okresach rozliczeniowych, jeżeli należności z nich wynikające zostały uregulowane w danym okresie rozliczeniowym, a także przed dniem złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy. Ponadto tut. organ podatkowy stwierdza, iż stosownie do powyższego przepis art. 21 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym odnieść należy do całości wykazanego przez jednostkę zwrotu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika