Czy podatnicy dokonując w 2001 r. zakupu od developera segmentu mieszkalnego wraz z gruntem (przeniesienie (...)

Czy podatnicy dokonując w 2001 r. zakupu od developera segmentu mieszkalnego wraz z gruntem (przeniesienie prawa wieczystego użytkowania) mogli skorzystać z ulgi podatkowej z tytułu odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego?

Ulga na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego obowiązywała do końca 2001r. Zgodnie z obowiązującymi do dnia 31 grudnia 2001r. przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), poniesione przez podatnika wydatki na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, podlegały odliczeniu od podatku dochodowego. Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 oraz ust.7 pkt 1 ustawy - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r., wydatki na ten cel mogły być odliczone od podatku dochodowego tylko w przypadku, gdy nabyty grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu przeznaczone były pod budowę własnego budynku mieszkalnego i nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Porady prawne

Odliczenia z powyższego tytułu, w okresie obowiązywania ulgi tj. w latach 1991-2001, w myśl art. 27 a ust. 3 pkt 2 ustawy, nie mogą przekraczać 19 % wydatkowanej kwoty, jednak nie wyższej niż 19 % kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni 350 m2 i ceny 1 m2 gruntu lub określonej w umowie wartości odpłatnie przenoszonego prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Wskazać należy, iż wprawdzie z literalnego brzmienia art. 27 a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy mogłoby wynikać, iż odliczeniu podlegają jedynie wydatki na zakup działki lub przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, poniesione przez podatnika przed wybudowaniem budynku, to jednak wykładnia celowościowa, jak i respektowanie konstytucyjnych zasad sprawiedliwości społecznej oraz równości obywateli wobec prawa nie pozwala na przyjęcie takiej interpretacji. W związku z powyższym, również w przypadku zakupu od firmy budowlanej (czy developera) nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku (zasiedlonego po raz pierwszy) odliczeniu w ramach odrębnych limitów będą podlegały wydatki poniesione na zakup budynku lub lokalu mieszkalnego w granicach określonych w art. 27 a ust. 3 pkt 1a ww. ustawy oraz wydatki poniesione na zakup gruntu (udziału we współwłasności gruntu) lub prawa wieczystego użytkowania gruntu (udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu) w granicach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2 powoływanej ustawy, jeżeli podatnik dysponuje dowodem ich poniesienia.

W związku z powyższym, jeżeli podatnicy chcą odliczyć poniesione wydatki na odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, winni złożyć skorygowane zeznanie roczne za rok, w którym ulga im przysługuje, wraz z pismem uzasadniającym przyczyny złożenia korekty oraz wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Powyższe wynika z przepisów art. 75 § 2 i art. 81 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika