Czy podpis osoby wystawiającej fakturę może być zastąpiony przez przystawienie pieczątki z podpisem (...)

Czy podpis osoby wystawiającej fakturę może być zastąpiony przez przystawienie pieczątki z podpisem tej osoby tzw. faksymilia oraz czy klient otrzymujący taką fakturę może odliczyć podatek VAT z niej wynikający?

Obowiązki podatników podatku od towarów i usług w zakresie treści faktury określa przepis art.32 ust.1 Ustawy z dnia 08 stycznia1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zgodnie z którym podatnicy, z zastrzeżeniem ust.2, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

W § 35 ust.1 pkt 1-13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), określono dodatkowe wymogi jakie ma zawierać prawidłowo wystawiona faktura. Zgodnie z § 35 ust.1 pkt 13 ww. rozporządzenia faktura ma zawierać czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Porady prawne

Zastąpienie zatem podpisu wystawcy faktury poprzez przystawienie pieczątki z podpisem tej osoby, w przypadku gdy podpis ten jest czytelny i umożliwia odczytanie pełnego imienia i nazwiska osoby wystawiającej, nie wpływa na prawidłowość wystawionej faktury.

Tym samym, wprowadzana do obrotu gospodarczego faktura VAT, na której podpis wystawcy zastąpiony jest przystawieniem pieczątki z czytelnym podpisem tej osoby tzw. faksymilia, wywołuje wszelkie, przewidziane przepisami w zakresie podatku od towarów i usług, skutki prawne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika