Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych opodatkowaną na zasadach ogólnych (...)

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych opodatkowaną na zasadach ogólnych i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Sąd zleca Pani prowadzenie spraw z Urzędu, za które otrzymuje Pani wynagrodzenie według stawek minimalnych wynikających z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1348 ze zm.). Czy w sytuacji gdy jest Pani podatnikem prowadzącym działalność gospodarczą, opodatkowanym na zasadach ogólnych, przychód z każdej wystawionej faktury VAT, a więc także z faktur wystawionych sądom za obronę z urzędu, powinien być w dniu jej wystawienia zaksięgowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Otrzymywane przez Panią wynagrodzenia za obrony z urzędu należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności (...).

Porady prawne

Pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz działalność wykonywana osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 tej ustawy stanowią odrębne źródła przychodów.

Na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądu określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten (w przeciwieństwie do art. 13 pkt 8 regulującego przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło) nie zawiera żadnych wyłączeń.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu, jest spoczywający na sądach dokonujących wypłaty przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika, określony w art. 41 ust. 1 w/w ustawy.

Zauważa się, że przepis art. 41 ust. 2 w/w ustawy, zwalniający płatnika od obowiązku poboru zaliczek, ma wyłącznie zastosowanie do należności wypłaconych z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, nie ma natomiast zastosowania do należności za czynności określone w art. 13 pkt 6. Jednocześnie, zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik osiągający przedmiotowe dochody zobowiązany jest wykazać je, łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, w zeznaniu podatkowym składanym do 30 kwietnia następnego roku.

Stosownie do art. 24 a ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów obowiązane są m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Zatem w księdze winny być ewidencjonowane wyłącznie przychody i koszty z działalności gospodarczej.

Przychody ze zleceń sądu lub prokuratury zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie mogą być wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ponieważ spowodowałoby to ich podwójne opodatkowanie.

Stosownie do art. 155 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadkach nie uregulowanych w odrębnych przepisach , do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku VAT. Wobec powyższego przychodem w podatku dochodowym od osób fizycznych jest kwota przyznana przez sąd pomniejszona o należny podatek VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika