Czy można pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty?

Czy można pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty?

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż zgodnie z art.14 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Uważa, że, skoro przepisy prawa podatkowego nie precyzują jednoznacznego sposobu dokumentowania udzielanych bonifikat, to sporządzane wydruki komputerowe stanowią podstawę do pomniejszenia przychodu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku wyjaśnia co następuje.

Porady prawne

Zgodnie z brzmieniem art.14 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa sie kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Bonifikata to zmniejszenie pierwotnej ceny towaru lub usługi. Ustalenie ceny sprzedaży jest zależne, co do zasady, od woli stron, podobnie jak udzielanie bonifikat i upustów.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowany wyżej art.14 ust 1 ustawy należy stwierdzić, iż wartość udzielonych klientom bonifikat pomniejsza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przepisy prawa podatkowego nie precyzują jednoznacznego sposobu dokumentowania udzielanych bonifikat. Tym samym należy przyjąć, że sporządzane przez wnioskodawcę wydruki dobowe i miesięczne z zastosowaniem programu komputerowego ?Kamsoft?, który uwidacznia wartość udzielonych bonifikat stanowią podstawę do pomniejszenia przychodu

Podsumowując, przychodem z działalności gospodarczej ? w przedstawionej sytuacji - będzie kwota należna z tytułu sprzedaży leków, pomniejszona o udzieloną bonifikatę.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Podatniczkę jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w 2007r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika