Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług rozrywkowych, polegającą na prowadzeniu (...)

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług rozrywkowych, polegającą na prowadzeniu baru, w którym ustawiono stoły do gry w bilard oraz automaty do gier zręcznościowych. Opłatę za grę klienci wnoszą poprzez nabywanie żetonów, albo wrzucając pieniądze bezpośrednio do automatów. Czy od 1 maja 2004 r. w związku z nową ustawą o VAT świadczone przez niego usługi związane z rekreacją (PKWiU 92.7) i sportem (PKWiU 92.6) są zwolnione od podatku czy też opodatkowane wg stawki 22%, oraz czy świadczone przez niego usługi należy klasyfikować jako związane z rekreacją czy ze sportem.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przepisów ustawy nie stosuje się m. in. do ?działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie?. W treści zapytania Podatnik określił, iż prowadzona przez niego działalność obejmuje usługi rozrywkowe, rekreacyjne i usługi związane ze sportem, które to zakwalifikował do klasy: 92.3; 92.7; 92.6 PKWiU. Jeśli zatem, przedmiotowe usługi nie podlegają ustawie z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, podlegają w/w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 powyższej ustawy: opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Porady prawne

W artykule 43 ust. 1 pkt. 1 wspomnianej ustawy o podatku od towarów i usług ?zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W w/w załączniku zwolnieniem od podatku od towarów i usług objęto w pozycji 11 pod symbolem PKWiU ex 92 ?usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem (...). Przy czym w objaśnieniu zastrzeżono, iż zwolnienie ?dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług?.

Podsumowując, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzona przez Podatnika działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu: usług rekreacyjnych i zakwalifikowana przez niego pod symbolem PKWiU 92.7 - objęta jest zwolnieniem od podatku od towarów i usług; usług związanych ze sportem i zakwalifikowanych przez niego symbolem PKWiU 92.6, z tytułu których osiąga zyski (opłaty za gry wnoszone przez klientów) - podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22% w myśl art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT.

W odniesieniu do pytania czy świadczone przez Pana usługi należy klasyfikować jako związane z rekreacją czy ze sportem informujemy, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest organem uprawnionym do wydawania opinii klasyfikacyjnej. Do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych uprawniony jest Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. W celu właściwego sklasyfikowania świadczonych usług powinien się Pan zwrócić do właściwego organu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika