Podatnik złożył zapytanie czy wspólnoty mieszkaniowe winny składać deklaracje o wysokości osiągniętego (...)

Podatnik złożył zapytanie czy wspólnoty mieszkaniowe winny składać deklaracje o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)?

Na podstawie art.14a par.1 i 4 oraz art.216 par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa - Naczelnik Urzędu Skarbowego - p o s t a n a w i a :

- ocenić stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - dotyczy składania deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez wspólnoty mieszkaniowe - jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki nie posiadające osobowości prawnej podlegają przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz.654 z późn.zmn.). Zgodnie z treścią art.12 ust.1 pkt 1 cytowanej ustawy przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.. Stosownie do postanowień rt.15 ust.1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Środki finansowe przeznaczone na opłaty dotyczące utrzymania nieruchomości są składnikami zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. W sytuacji gdy na konto Wspólnoty wpływają także zaliczki, uzyskane z tego tyt. środki pieniężne kwalifikuje się do przychodów w rozumieniu art.12 ust.1 pkt 1 updop. W momencie wydatkowania tych kwot zgodnie z ich przeznaczeniem są one kosztem uzyskania przychodu w dacie poniesienia wydatku. Odsetki otrzymane przez wspólnotę mieszkaniową od środków zgromadzonych na rachunku bankowym stanowią przychód wspólnoty.

Kwoty wpłacone przez członków wspólnoty nie stanowią zaliczek w rozumieniu przepisu art.12 ust.4 pkt 1 updop (na który powołuje się wnioskodawca uzasadniając swioje stanowisko) ponieważ istotą wspólnoty nie jest świadczenie usług na rzecz członków wspólnoty a jedynie gromadzenie środków i dokonywanie z nich stosownych opłat.

Art.25 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakłada na podatników obowiązek składania bez wezwania deklaracji wg.ustalonego wzoru o wysokości dochodu(straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Z obowiązków tych ustawodawca zwolnił gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych i podatników, których dochody są w całości wolne od podatku. Podatnicy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego o którym mowa w art.17 ust.1 tzn. przeznaczający dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie są automatycznie zwolnieni z obowiązku składania deklaracji. Podatnik, który w oparciu o przepis art.25 ust.5 złoży właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego pisemne oświadczenie, że jest podatnikiem realizującym wyłącznie cele statutowe oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż statutowe jest zwolniony ze składania deklaracji miesięcznych CIT-2 od dnia złożenia tego oświadczenia. Podatnik ma obowiązek złożenia zeznania rocznego CIT-8 w terminie o którym mowa w art.27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - do końca trzeciego miesiąca roku następnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika