Pytanie dotyczy stawki podatku VAT przy sprzedaży samochodów, od których przy zakupie został odliczony (...)

Pytanie dotyczy stawki podatku VAT przy sprzedaży samochodów, od których przy zakupie został odliczony podatek VAT.

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w piśmie z dnia 23.01.2007 r., który wpłynął 13.02.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku VAT przy sprzedaży samochodów, od których przy zakupie został odliczony podatek VAT ? jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13.02.2007 r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Spółka użytkuje dwa samochody posiadające homologacje samochodów ciężarowych. Są to tzw. samochody z ?kratką?. Przy zakupie obydwu aut Podatnik skorzystał z przysługującego mu prawa do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony oraz odliczał podatek VAT od zakupionego do nich paliwa. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
o podatku od towarów i usług nie można było już odliczać podatku od zakupionego paliwa. Jeden samochód jest już całkowicie zamortyzowany, a drugi jest w trakcie amortyzacji (pozostało jeszcze 15 miesięcy do całkowitego umorzenia auta). Zamiarem Podatnika jest zdemontowanie ?kratki? i przekwalifikowanie samochodów na samochody osobowe.
Pytanie Wnioskodawcy dotyczy stawki podatku VAT przy sprzedaży samochodów, od których wcześniej był odliczony VAT w całości.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przy sprzedaży samochodów zapłaci pełny podatek według stawki 22%.
Rozpatrując wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole wyjaśnia:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Ponieważ sprzedaż samochodów nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych preferencyjnymi stawkami VAT, winna być opodatkowana podstawową stawką VAT w wysokości 22%.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika