Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od nabywanych artykułów spożywczych (...)

Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od nabywanych artykułów spożywczych służących do przygotowania całodziennych posiłków dla pracowników i zleceniobiorców pracujących na budowie?

Stan faktyczny:Przedmiotem działalności Podatnika jest prowadzenie robót budowlanych na terenie całego kraju. W związku z powyższym podatnik zatrudnia pracowników zarówno na umowę o pracę jak i na podstawie umów cywilno-prawnych / umów zlecenia i umów o dzieło/.Podczas wykonywania prac budowlanych w terenie Podatnik zapewnia pracownikom i zleceniobiorcom zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie. W tym celu dokonuje zakupu artykułów spożywczych, z których są sporządzane posiłki oraz artykuły do bezpośredniego spożycia. Podatnik nie płaci pracownikom ekwiwalentów za diety jak pracownikom w podróży służbowej, gdyż nie jest to podróż służbowa, , ponieważ miejscem pracy jest w tym wypadku teren całego kraju.Podatnik stwierdza, że przepisy kodeksu pracy nakładają na Podatnika obowiązek zapewnienia pracownikom napojów w gorące dni oraz posiłków regeneracyjnych przy wytężonej pracy, a taki charakter ma praca na budowie.

Porady prawne

Stanowisko podatnika:O prawie do odliczenia podatku VAT decyduje to, czy można zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT. Nie ulega wątpliwości, że posiłki profilaktyczne przysługujące pracownikom zgodnie z przepisami bhp wynikającymi z rozporządzenia rady Ministrów z dn. 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Napoje i inne artykuły spożywcze oferowane do spożycia poza przepisami bhp podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, o ile podatnik potrafi uzasadnić celowość tego wydatku z punktu widzenia osiąganych przychodów/ art.22 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych/. Niewątpliwie , robotnik budowlany będąc w terenie, lepiej i wydajniej pracuje, gdy nie musi troszczyć się o wyżywienie.Koszty posiłków zleceniobiorców i wykonawców umów o dzieło również mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym , zdaniem Podatnika można odliczyć podatek VAT od nabywanych artykułów spożywczych służących do wyżywienia wszystkich pracowników na budowie na mocy art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT / podany przez Podatnika art. 25 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT obowiązywał do 30 kwietnia 2004r. na podstawie ustawy z dn. 8.I.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym -Dz.U. nr 11 ,poz. 50 ze zm./.

Ocena prawna stanowiska podatnika:Według art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy / Dz.U. z 1998r. nr 21, poz. 94 ze zm./ pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych . Wydatki na ten cel stanowią zatem bezsprzecznie koszt uzyskania przychodów a podatek naliczony z nimi związany podlega odliczeniu.Jeżeli pracodawca zapewnia swoim pracownikom całodzienne wyżywienie, mimo braku ustawowego obowiązku, to wówczas wydatki związane z tymi zakupami nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, poza wydatkami , które pracodawca obowiązany jest świadczyć ze względów profilaktycznych wynikających z przepisów bhp. Zgodnie z dyspozycją art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /z.U. nr 54,poz.535 ze zm./, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Mając na uwadze treść przepisu art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT, Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów spożywczych służących do przygotowania całodziennego wyżywienia, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Należy zaznaczyć, iż w art. 88 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług określono przypadki, kiedy pomimo, że dany wydatek nie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów odstąpiono od pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tym wydatkiem. W przepisie tym uprawniono podatników do dokonywania odliczeń VAT w sytuacji poniesienia wydatków związanych m.in. z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust.2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane . Powyższe oznacza, iż w przypadku, gdy podatnik opodatkuje podatkiem VAT czynność przekazania towarów na cele osobiste m.in. pracowników, może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy zakupie tych towarów.

Reasumując, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce w sytuacji opisanej powyżej Podatnik może odliczyć podatek VAT od nabywanych artykułów spożywczych do całodziennego wyżywienia pracowników na budowie w sytuacji, gdy wydanie tych towarów zostanie opodatkowane /art.88 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT/.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce stwierdza, że stanowisko Podatnika w sprawie prawa odliczenia podatku VAT od artykułów spożywczych służących do przygotowania całodziennych posiłków dla pracowników i zleceniobiorców jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika