Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Wraz z drugą osobą fizyczną prowadzącą (...)

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Wraz z drugą osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wybudował budynek dwurodzinny składający się z segmentu A i B. Od 1997 roku w obydwu segmentach prowadzone są działalności gospodarcze przez przedsiębiorców, chociaż obydwa segmenty nie były w całości wykończone i oddane do użytkowania. W 2004 roku (przed 01.05.2004) jedna z osób wystąpiła ze współwłasności udziałów i odsprzedała swój segment drugiemu przedsiębiorcy (sporządzono akt notarialny). Nabywca drugiego segmentu swoją część budynku wykończył i wprowadził do ewidencji środków trwałych firmy ? sprzedawca segmentu, użytkujący go ponad 5 lat i nadal prowadzący działalność gospodarczą swojej części dotychczas nie wykończył. Czy sprzedawca części budynku powinien wystawić fakturę sprzedaży czy wystarczy umowa kupna ? sprzedaży? Jeżeli sprzedawca wystawi fakturę sprzedaży to jaką powinien zastosować stawkę podatku VAT?

W odpowiedzi na zapytanie podatnika, zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 Nr 137, poz. 926 ze zmian.), organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ? wg stanu prawnego obowiązującego przed dniem 01.05.2004 - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Niewykończony i nie oddany do użytkowania budynek spełnia wymogi towaru, którego definicja została określona w art. 4 cyt. ustawy o podatku VAT, jego sprzedaż zatem podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Porady prawne

Sposób udokumentowania transakcji sprzedaży budynku zależy od statusu sprzedawcy. W przypadku, gdy sprzedaż dokonywana jest przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, będący podatnikiem podatku VAT, zgodnie z art. 32 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT podatnik taki jest zobowiązany do wystawienia faktury stwierdzającej w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Sprzedaż obiektów budownictwa użytkowego (innego niż mieszkaniowe) podlega co do zasady opodatkowaniu wg stawki podatku VAT określonej w art. 18 ust. 1 powołanej powyżej ustawy z dnia 8.01.1993, tj. 22%. W/w sprzedaż może być zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 7 ust. 5 cyt. ustawy o VAT, przy spełnieniu określonych w tym przepisie warunków.

Określenie sposobu dokumentowania i właściwej stawki podatku od towarów i usług w przypadku nabycia opisanego w zapytaniu konkretnego budynku zależy zatem od dokładnego ustalenia statusu sprzedawcy, rodzaju budynku oraz innych informacji dot. np. wynikającego z art. 7 ust. 5 warunku korzystania przez sprzedawcę z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Takie informacje z pewnością posiada sprzedawca budynku, na którym ciążą obowiązki udokumentowania w/w transakcji i zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT. Zgodnie zatem z art. 14 a § 2 cyt. na wstępie ustawy ? Ordynacja podatkowa może on zwrócić się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z pisemnym zapytaniem o zakresie stosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, wyczerpująco przedstawiając stan faktyczny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika