Czy przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego za rok 2004 wydatków poniesionych (...)

Czy przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego za rok 2004 wydatków poniesionych na zakup kuchenki elektrycznej w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego?

W listopadzie 2004 r. podatnik dokonał zakupu kuchenki elektrycznej. Posiada na to dowód w postaci faktury wystawionej przez podatnika VAT nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Kuchenka ta jest przystosowana do zasilania prądem z instalacji trójfazowej. W pomieszczeniu kuchennym gdzie kuchenka została zainstalowana znajduje się zakończenie takiej instalacji w postaci puszki elektrycznej znajdującej się w ścianie. Podłączenie kuchenki wymagało rozkręcenia puszki i przyłączenia kabla zasilającego kuchenkę w prąd przy użyciu kuchenki elektrycznej. Również przyłączenie kabla do kuchenki wymagało rozkręcenia specjalnego gniazda przyłączeniowego znajdującego się w tylnej ścianie piekarnika. W ten sposób kuchenka została na stałe przyłączona do instalacji elektrycznej i trwale umiejscowiona w lokalu mieszkalnym.

Porady prawne

W złożonym wniosku podatnik pyta, czy w związku z omawianą sytuacją ma prawo do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego za rok 2004 wydatków poniesionych na zakup kuchenki elektrycznej w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego. W ocenie podatnika w/w wydatek podlega odliczeniu od podatku za 2004 rok.

Rodzaje wydatków na remont i modernizację zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z § 1 pkt 1 tego rozporządzenia za wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń uważa się wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń w związku z robotami określonymi w załączniku do rozporządzenia. Wysokość wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego ? zgodnie z art. 27 a ust. 6 pkt 1- ustala się na podstawie faktury wystawionej przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej.

W sprawie odliczenia wydatku poniesionego na zakup kuchenki elektrycznej należy uwzględnić zasady wynikające z powołanych powyżej przepisów. Jak podano szczegółowy rodzaju wydatków na remont i modernizację o które zmniejsza się podatek dochodowy zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. W punkcie 2 wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego stanowiącego załącznik Nr 2 w/w rozporządzenia określono, iż odliczeniu podlegają wydatki na remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionego wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: instalacji sanitarnych, elektrycznych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, instalacji przyzywowych i alarmowych, przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymnych.

Podatnik w złożonym wniosku oraz w uzupełnieniu do wniosku poinformował, że kuchenka elektryczna została przyłączona do instalacji przez uprawnionego elektryka na stałe w taki sposób, że nie jest możliwe jej przeniesienie w inne miejsce bez odłączenia od instalacji elektrycznej

Biorąc pod uwagę powyższe poniesiony wydatek na zakup kuchenki elektrycznej na stałe zainstalowanej i umiejscowionej w kuchni, może zostać odliczony od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jako element trwale umiejscowionego wyposażenia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej uchylenia lub zmiany.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika