Czy będę mógł dokonać odliczenia od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania (...)

Czy będę mógł dokonać odliczenia od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania od Spółdzielni Mieszkaniowej?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 26b ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia ...... 2005 roku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

Porady prawne

podzielić stanowisko Pana, dotyczące prawa pomniejszenia dochodu o wartość poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu ......... 2005 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał m. in. następujące pytanie:

czy będzie mógł Pan dokonać odliczenia od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania od Spółdzielni Mieszkaniowej?

Stan faktyczny: W dniu ..... 2005 r. zawarł Pan wraz z drugą osobą fizyczną (z którą nie jest Pan w związku małżeńskim) umowę przedwstępną kupna mieszkania ze Spółdzielnią Mieszkaniową. W dniu ...... 2005 roku zawarta została umowa Nr .......... o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych '.........., na realizację inwestycji, tj. zakup nowego lokalu mieszkalnego. Zarówno umowa wstępna zawarta ze Spółdzielnią Mieszkaniową, jak i umowa kredytowa zostały zawarte na Pana i współwłaścicielkę mieszkania. Termin zasiedlenia lokalu mieszkalnego planowany jest na wrzesień 2005 roku, wtedy też planowane jest zawarcie umowy ostatecznej przenoszącej na kupujących własność lokalu.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, przysługuje Stronie prawo pomniejszenia dochodu o wartość poniesionych kosztów odsetek od kredytu, na zakup mieszkania, zaciągniętego wraz z drugą osobą fizyczną, w ramach limitów określonych ustawowo dla każdego z osobna.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy.: zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku.

Prawo do skorzystania z powyższej ulgi regulują przepisy art. 26b ust. 2 i 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Jeżeli spełnia Pan wszystkie warunki do skorzystania z ulgi określone w wyżej powołanych przepisach cytowanej ustawy, pierwszego odliczenia będzie można dokonać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu, za rok podatkowy, w którym zakończona została dana inwestycja. Ponadto art. 26b ust. 2 pkt. 4 lit. b stanowi, że odliczenie staje się możliwe jeżeli została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Wobec faktu, iż w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym zawarł Pan informację dotyczącą zaciągnięcia kredytu na zakup lokalu mieszkalnego, łącznie ze współwłaścicielką mieszkania, z którą nie jest Pan w związku małżeńskim, należy zaznaczyć, że przysługiwać Panu będzie cały limit ulgi na spłatę odsetek od kredytu, czyli do wysokości nie przekraczającej kwoty 189.000,00 zł. (art. 26b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Limit ulgi odsetkowej, przysługuje podatnikowi (lub małżonkom - art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - nie został przypisany danej inwestycji .

Informuję ponadto, że w przypadku przyjęcia przez jednego z kredytobiorców ciężaru spłaty całości kredytu, pozbawia drugiego możliwości udokumentowania zapłaty odsetek i skorzystanie z ulgi, ponieważ zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt. 6 lit. a - cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedmiotowe odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot, który udzielił kredytu.

W sytuacji, gdy dokument potwierdzający spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu zostanie wystawiony na oboje kredytobiorców, wydatki te będą mogły być uwzględnione w Pańskim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu za 2005 rok, w takim udziale, jaki odpowiada Pana udziałowi we współwłasności lokalu na poczet którego został zaciągnięty kredyt.Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika