Czy firma jako płatnik jest zobowiązana do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia (...)

Czy firma jako płatnik jest zobowiązana do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego po zmarłym pracowniku osobie wskazanej w postanowieniu sądowym?

W odpowiedzi na zapytanie z dn. 09.08.2004 r., znak HR/DzP/295/04 Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 631 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. Nr 24, poz. 141 ze zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Porady prawne

W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż do wypłaty wynagrodzenia po zmarłym pracowniku uprawniony jest spadkobierca, wskazany w postanowieniu sądowym ; oznacza to iż osoba ta nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej.

W związku z powyższym w świetle cytowanego przepisu i przedstawionego stanu faktycznego, wypłata należności po zmarłym pracowniku dokonana osobom innym niż wskazanym w wyżej wymienionym artykule Kodeksu pracy, wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W tym przypadku płatnik wypłaca spadkobiercy wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto tj. bez potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i nie ma obowiązku składania w Urzędzie Skarbowym informacji o dokonanej wypłacie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika