Czy kwota darowizny wpłacona na rzecz fundacji, podlega odliczeniu od dochodu jeśli została przeznaczona (...)

Czy kwota darowizny wpłacona na rzecz fundacji, podlega odliczeniu od dochodu jeśli została przeznaczona na realizację celów statutowych fundacji, tj. tworzenie, utrzymanie i prowadzenie hospicjów oraz czy można uznać, że była to darowizna przeznaczona na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt. 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?

Jak wynika z treści zapytania i załączonych do niego dokumentów celem działania fundacji zgodnie z jej statutem jest:
1) pomoc ludziom znajdującym się w stanie ubóstwa, zwłaszcza dzieciom,
2) pomoc ludziom dotkniętym chorobą, których nie stać na specjalistyczne leczenie, w tym zwłaszcza dzieciom,
3) tworzenie, utrzymanie i prowadzenie hospicjów.
Środki pieniężne zostały przekazane na konto bankowe fundacji, która przekazała te środki na rzecz stowarzyszenia, budującego hospicjum.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód ustalony zgodnie z przepisami w/w ustawy, po odliczeniu kwot darowizn:

- na cele naukowe, naukowo ? techniczne, oświatowe, oświatowo ? wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę ? łącznie do wysokości nie przekraczającej 15 % dochodu,
- na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno ? opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciwpożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymanie ? łącznie do wysokości nie przekraczającej 10 % dochodu.

Próbując ustalić, czy dokonana darowizna wypełnia przesłanki z art. 26 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy, a jeżeli tak to w jakiej wysokości, należy precyzyjnie określić na jaki cel przekazano pieniądze.
Ministerstwo Finansów w swoich wyjaśnieniach wskazuje na konieczność posługiwania się wykładnią gramatyczna przy definiowaniu pojęć określających cele, na które mogą być przekazane darowizny podlegające odliczeniu.
Zgodnie z tym:

  • darowizną na cele charytatywno-opiekuńcze są środki przeznaczone dla osób lub instytucji zajmujących się wspieraniem osób będących w niedostatku i potrzebujących pomocy,
  • darowizną na cele dobroczynne są środki przeznaczone na wspomożenie osób ubogich (zwłaszcza działalność filantropijna),
  • natomiast darowizną na ochronę zdrowia są środki przeznaczone dla ośrodkówzdrowia, zakup leków, finansowanie opieki lekarskiej.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny zdaniem tut. organu podatkowego środki pieniężne przekazane na rzecz fundacji są darowizną przeznaczoną na cele charytatywno - opiekuńcze lub dobroczynne, gdyż taki cel działania wynika z § 4 pkt 1 i 2 statutu fundacji. Gdyby fundacja, realizując pkt 3 tego paragrafu, sama utworzyłaby, utrzymywała lub prowadziła hospicjum można by uznać to za darowiznę na cele zdrowotne. Samo wspomaganie budowy hospicjum przez inną osobę prawną zdaniem tut. organu podatkowego, nie wypełnia przesłanek art. 26 ust. 1 pkt 9 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być natomiast uznane za wspomaganie instytucji powołanej do prowadzenia działalności charytatywnej, a więc wypełnia przesłanki art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b w/w ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika