Czy można skorzystać z 'dużej ulgi budowlanej' w 2004 r. (kontynuacja na zakup materiałów i usług (...)

Czy można skorzystać z 'dużej ulgi budowlanej' w 2004 r. (kontynuacja na zakup materiałów i usług udokumentowanych fakturami VAT niezapłaconymi gotówką do dnia 31 grudnia 2004r.)? Czy inna forma zapłaty lub finansowanie kredytem umożliwi odliczenie od podatku poniesionych wydatków?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 3 listopada 2004r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego), biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie uprzejmie informuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust.1 pkt 1 lit. a - f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji, poniesionych od dnia 1stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Porady prawne

W myśl zapisów zawartych w art. 27a ust. 6 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. wysokość wydatków na cele wymienione w art. 27a ust.1 pkt 1 lit. b) i d) - g) i pkt 3 lit. b) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ? na podstawie dowodu tej wpłaty.

Z przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu przed 1 stycznia 2002r. wynika, że podatek dochodowy (...) zmniejsza się (...), jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe.

Gramatyczna wykładnia tego przepisu wskazuje, że ustawodawca określając, że odliczeniu podlegają wydatki, które podatnik poniósł w danym roku podatkowym, używając trybu dokonanego oznaczenia czasowego, jednoznacznie stwierdził, że odliczeniu od podatku podlegają wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym.

Wydatek poniesiony, to w rozumieniu cytowanego przepisu wydatek na cel mieszkaniowy wymieniony w ustawie, a więc zapłata za zakupiony np. materiał, urządzenia, wykonane roboty budowlane. Jeżeli przepis wprowadził ograniczenia czasowe poniesienia takiego wydatku, aby można było to odliczyć od podatku za dany rok podatkowy, to oznacza, że ten wydatek (zapłata za materiał budowlany czy wykonane roboty), musi być faktycznie poniesiony, a więc sprzedawca materiałów budowlanych czy wykonawca robót, musi otrzymać zapłatę w roku podatkowym, w którym podatnik tę zapłatę chce odliczyć od podatku.

Natomiast posługiwanie się przez podatnika, przy regulowaniu takich wydatków środkami pieniężnymi uzyskanymi na podstawie umowy kredytu bankowego, pożyczki czy karty kredytowej, jest kwestią drugorzędną dla wynikającego z cytowanego przepisu obowiązku poniesienia wydatku w roku podatkowym.

Pozyskanie środków finansowych na określony cel mieszkaniowy wynikający z ustawy na podstawie wskazanych wyżej umów powoduje w efekcie, że są to środki kredytobiorcy, którymi może dysponować i wydatkując je na cele mieszkaniowe, na podstawie cyt. przepisu może te wydatki odliczyć, jeżeli ich rozdysponowanie udokumentuje w sposób określony w art. 27a ust. 6 ustawy.

Natomiast w przypadku, gdy nie nastąpi faktyczne wydatkowanie do końca 2004 r. zgodne z zasadami przedstawionymi powyżej przy spełnieniu pozostałych warunków (otrzymanie faktury i otrzymanie towaru), brak jest podstaw do odliczenia poniesionych wydatków za wyżej wymieniony rok.

Niniejsza odpowiedź oparta jest na stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika