W jaki sposób opodatkować dochody z tytułu wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę tadżycką (...)

W jaki sposób opodatkować dochody z tytułu wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę tadżycką ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawieart. 14a, § 1- 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku z dnia 24.08.2005r. wniesionego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku

Porady prawne

Stan faktyczny:
Z wniosku wynika, że zamierza Pan podjąć pracę w spółce utworzonej i działającej wg prawa Republiki Tadżykistanu, mającej siedzibę w tej republice. Będzie Pan tam przebywał w roku 2005 krócej niż 183 dni, a w kolejnych latach podatkowych dłużej niż 183 dni. Praca ta będzie pracą najemną, a ośrodek Pana interesów życiowych pozostaje w Polsce.

Pytanie strony:
W jaki sposób opodatkować dochody z tytułu wypłaconego przez spółkę tadżycką wynagrodzenia...

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 3, ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast zgodnie z art. 3, ust. 2a ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej (ograniczony obowiązek podatkowy). Z powyższego wynika, że kluczową kwestią od której zależy zakres obowiązku podatkowego jest miejsce zamieszkania. W tej sytuacji należy korzystać z regulacji zawartych w art. 25 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zgodnie z którym, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jednakże przepisy art. 3ust. 1 i 2a zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W dniu 27.05.2003r. podpisana została umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Tadżykistanu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania /.../ w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005r. Nr 12, poz. 92) .

Zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy ? płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie. Podstawowe więc znaczenie dla prawidłowego zastosowania norm prawa podatkowego ma precyzyjne określenie,w którym z umawiających się państw osoba fizyczna posiada miejsce zamieszkania.

Stosownie do postanowień art. 4 za osobę mającą miejsce zamieszkania w danym Państwie uważa się osobę która zgodnie z prawem tego Państwa podlega opodatkowaniu z uwagi na miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu; a jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Państwach to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005r. przez część roku mieszkał i pracował Pan w Polsce, a następnie zamierza Pan pracować w Republice Tadżykistanu. W 2005r. uzyska Pan dochody na terytorium obu tych państw. Od stycznia 2006r. uzyska Pan dochody te na terytorium Tadżykistanu. Mimo zmiany miejsca wykonywania pracy, Pana ośrodek interesów życiowych pozostaje w Polsce.

W myśl art. 15 ust. 2 cyt. umowy ? wynagrodzenie jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, wykonywanym w drugim Umawiającym się Państwie,podlega tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:? odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczającełącznie 183 dni podczas danego roku kalendarzowego, ? wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, ? wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

W związku z powyższym, mając na uwadze treść cytowanego wyżej art. 4, ust. 2 umowy, podlega Pan w Polsce w 2005r. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z którym opodatkowaniu w Polsce podlegają wszystkie dochody bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.Przy czym, zgodnie z art. 23 umowy i art. 27, ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - od podatku doliczonego do łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekraczać tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.Z uwagi na uzyskanie w kraju dochodu z pracy jest Pan zobowiązany do złożenia w Polsce zeznania podatkowego za 2005r. Sposób i termin złożenia zeznania podatkowego określa art. 45 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym.

Jeżeli w 2006r. nie będzie Pan osiągał przychodów w Polsce tylko w Republice Tadżykistanu ? nie ma wówczas obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego w polskim organie podatkowym.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte w złożonym wniosku z dnia 24.08.2005r. jest prawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przezWnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu zmiany lub uchylenia przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika