dotyczy wyboru formy opodatkowania - podatku liniowego

dotyczy wyboru formy opodatkowania - podatku liniowego

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 9a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.12.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do 29.06.2005 r. był pan zatrudniony na umowę o pracę w firmie A. S.A. jako informatyk. Z dniem 29.06.2005 r. firma ta została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego z powodu połączenia z inną spółką, tj. S. S.A. W wyniku połączenia i wykreślenia z rejestru przedsiębiorców spółka A. przestała istnieć jako podmiot prawa, a w konsekwencji przestały być aktualnymi NIP, REGON oraz adres siedziby spółki. Spółka przejmująca wstąpiła z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej i przyjęła nazwę: A. Spółka Akcyjna, przy czym NIP i REGON pozostał bez zmiany. Od 1.07.2005 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy pan usługi informatyczne m.in. dla firmy A. Spółka Akcyjna. Pytanie pana brzmi, czy w 2006 r. może pan wybrać jako formę opodatkowania podatek liniowy. Pana zdaniem można wybrać taką formę opodatkowania, gdyż świadczy pan usługi dla podmiotu gospodarczego, który nie był i nie jest pana pracodawcą. W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu stwierdza, że stanowisko pana w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Przepis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozbawia prawa opłacania podatku dochodowego według stawki liniowej podatnika, który w ramach działalności gospodarczej uzyskuje przychód ze świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które na rzecz tego pracodawcy wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczył pan usługi informatyczne w ramach umowy o pracę na rzecz spółki, która została zlikwidowana (włączona do spółki), na rzecz której obecnie świadczy pan te same usługi informatyczne w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. W tej sytuacji nie zachodzą okoliczności, o których mowa w powołanym wyżej przepisie art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika