- dotyczy dokumentownia wydatków mieszaniowych. sygn: US.II-PDF/415/43/04

- dotyczy dokumentownia wydatków mieszaniowych.

Pismem z dnia 25.03.2004 r. (data wpływu 29.03.2004 r.) zwróciła się Pani do tut. urzędu z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie odliczeń wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2003 r. Z informacji zawartej w piśmie wynika, iż w ubiegłym roku wymieniła Pani w swoim mieszkaniu okna i na ich zakup otrzymała fakturę VAT.

Wątpliwości Pani budzi prawidłowość wystawienia tejże faktury, a w ślad za tym możliwość odliczenia na jej podstawie poniesionych wydatków mieszkaniowych w zeznaniu rocznym.

Odpowiadając na powyższe zapytanie - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Porady prawne

zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).

Dokumentem stwierdzającym poniesienie wydatków są faktury wystawione wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku (...), w myśl art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym.

Dane, jakie co najmniej powinna zawierać faktura VAT stwierdzająca dokonanie sprzedaży, są określone w § 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.).

Faktura VAT wystawiona na Pani nazwisko nie spełnia wymogów, o których mowa w tym przepisie, a mianowicie nie zawiera daty wystawienia oraz kolejnego numeru faktury.

Podatnik figurujący pod nr NIP wskazanym na fakturze jako sprzedawca, zeznał do protokołu, że nie zawierał z Panią transakcji na sprzedaż przedmiotowych okien.

Natomiast Pan występujący jako przedstawiciel regionalny nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem nie był upoważniony do wystawienia faktury.

Ponieważ przedmiotowa faktura nie spełnia wymogów dokumentu uprawniającego do odliczenia wydatków mieszkaniowych (zakup okna), dlatego też brak jest podstaw zastosowania w tym przypadku ulgi, o której mowa w wyżej powołanym art. 27a, ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika