Wypowiedzieliśmy umowę dzierżawy, ale pomimo tego dzierżawca nie opuścił terenu, skutkiem tej sytuacji (...)

Wypowiedzieliśmy umowę dzierżawy, ale pomimo tego dzierżawca nie opuścił terenu, skutkiem tej sytuacji wystawialiśmy faktury VAT na 'bezumowne korzystanie z placu'. Od tej czynności odprowadzaliśmy podatek VAT według stawki 22%.,br> Czy od czynności 'bezumowne korzystanie z placu' powinniśmy odprowadzać podatek VAT ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając zgodnie z art.14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 16 stycznia 2004 r. biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu uprzejmie informuje.

Z treści złożonego zapytania wynika, że podatnik wydzierżawił plac, który wykorzystywany był przez dzierżawcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Tytuł prawny, który był podstawą pobierania opłat - umowa dzierżawy, została wypowiedziana z uwagi na to, że dzierżawca nie uiszczał należności z tytułu dzierżawy. Z dniem rozwiązania przedmiotowej umowy dzierżawca nadal korzystał z przedmiotu dzierżawy, bez regulowania z tego tytułu należności. Korzystanie z placu, jak wynika z treści zapytania, dokumentowane było fakturami VAT obejmującymi kwoty podatku należnego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

W przedmiotowej sytuacji, umowa dzierżawy została wypowiedziana przez wydzierżawiającego, lecz mimo to dzierżawca nie opuścił zajmowanego terenu. W ocenie tutejszego Organu Podatkowego po wypowiedzeniu umowy dzierżawy, czynność korzystania z placu nie jest usługą, ponieważ nie mamy do czynienia z usługodawcą, który zobowiązał się świadczyć usługę. Korzystanie z palcu odbywało się wbrew woli podmiotu.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Skoro opisane w zapytaniu bezumowne korzystanie z palcu nie jest usługą, nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednak zgodnie z art. 33 ust. 1 w/w ustawy w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od tego podatku.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie, z uwagi na wystawione faktury, powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Powyższe wyjaśnienia oparte są na stanie prawnym obowiązującym w dniu udzielenia niniejszej odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika