Zdaniem Podatnika, w opisanym stanie faktycznym, Wnioskująca powinna obciążyć dostawcę ww. odlewów (...)

Zdaniem Podatnika, w opisanym stanie faktycznym, Wnioskująca powinna obciążyć dostawcę ww. odlewów fakturą dokumentującą przedstawione wyżej czynności, stosując 22 % stawkę podatku od towarów i usług, ponieważ wykonane czynności nie mieszczą się w katalogu stawek zwolnionych lub obniżonych.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej udokumentowania kosztów usunięcia rdzy na odlewach żeliwnych oraz kosztów transportu odlewów do krajowej firmy usługowej.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kupuje odlewy żeliwne, które następnie poddaje obróbce w procesie produkcyjnym. W trakcie tego procesu ujawniają się braki, które Wnioskująca eliminuje we własnym zakresie poprzez przekazanie ww. odlewów żeliwnych krajowej zewnętrznej firmie usługowej celem usunięcia rdzy. Po wykonaniu usługi przez wynajęty podmiot, Podatnik obciąży dostawcę odlewów wystawiając fakturę za:

- koszty usunięcia rdzy na odlewach żeliwnych ? w kwocie wynikającej z otrzymanej faktury za wykonaną usługę wraz z kosztami, które Podatnik musiał ponieść aby przygotować detale do usługi czyszczenia ? PKWiU 28.51.22-90.00,

- koszty transportu odlewów do krajowej firmy usługowej (w celu usunięcia rdzy) ? wg kosztów rzeczywiście poniesionych, możliwych do ustalenia na podstawie obciążenia Podatnika przez zewnętrznego przewoźnika ? PKWiU 60.24.20-00.90.

Zdaniem Podatnika, w opisanym stanie faktycznym, Wnioskująca powinna obciążyć dostawcę ww. odlewów fakturą dokumentującą przedstawione wyżej czynności, stosując 22 % stawkę podatku od towarów i usług, ponieważ wykonane czynności nie mieszczą się w katalogu stawek zwolnionych lub obniżonych.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, podkreśla, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie dokonywał, jako niewłaściwy rzeczowo, weryfikacji zaklasyfikowania opisanych w przedmiotowym wniosku czynności do podanych przez Wnioskującą grupowań PKWiU. Tut. organ podatkowy wydając niniejsze postanowienie oparł się na twierdzeniu Wnioskującej, iż czynności których kosztami Podatnik obciąża kontrahentów należą do ww. grupowań.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl natomiast art. 8 ust. 3 cyt. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z regulacją art. 41 ust. 1 przywoływanej ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego przez Wnioskującą stanu faktycznego wynika, iż Spółka zakupuje w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odlewy żeliwne, które z uwagi na braki jakości muszą zostać poddane obróbce polegającej na usunięciu rdzy. Na przedmiotową usługę składają się między innymi, usługa usunięcia rdzy na odlewach ? wg Podatnika PKWiU 28.51.22-90.00 oraz transport odlewów do krajowej firmy usługowej ? wg Podatnika PKWiU 60.24.20-00.90. Kosztami ww. usługi Spółka obciąża dostawcę przedmiotowych odlewów, wystawiając na jego rzecz fakturę VAT z 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż co do zasady ustawodawca przewidział, że stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %, chyba że w ustawie lub w przepisach wykonawczych określono stawkę w innej wysokości. W związku z tym, skoro dla przedmiotowych usług ustawodawca nie przewidział w ustawie oraz w wydanych do przedmiotowej ustawy rozporządzeniach wykonawczych stawki niższej niż stawka podstawowa, stwierdzić należy, iż Podatnik powinien opodatkować ww. usługi stawką podatku w wysokości 22 %.

Reasumując, Wnioskująca w opisanym stanie faktycznym, jest zobowiązana udokumentować ww. usługi fakturą VAT oraz obciążyć je stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %

Uwzględniając powyższe, stanowisko Podatnika, należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika