Podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości ustalenia wysokości podstawy opodatkowania (...)

Podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości ustalenia wysokości podstawy opodatkowania w podatku VAT ( przeliczenie wg kursu sprzedaży banku Zamawiającego)

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła w 2003 r. umowę z kontrahentem na modernizację linii kolejowej. Podatnik podniósł, iż modernizacja torów, sieci trakcyjnej z robotami towarzyszącymi oraz zmianą na przystanek Kotuń, będzie finansowana ze środków zagranicznych - pomocowych ? ISPA (75%) oraz z budżetu ( 25%).

Pytająca wyjaśnia, że w umowie określono, iż płatności będą dokonywane w EURO, na podstawie faktury VAT w EURO przeliczonej na PLN, według kursu sprzedaży banku BPH PBK, obowiązującego w dniu wystawienia faktury, czyli według kursu sprzedaży banku Zamawiającego. Wnioskująca, warunki umowy określające cenę kontraktu, płatności oraz zasady fakturowania (kurs przeliczenia EURO na PLN) przeniosła do umów zawartych z podwykonawcami. Roboty budowlane wykonane w związku z zawartą przez Podatnika umową fakturowane są miesięcznie, zgodnie z potwierdzonymi protokołami odbioru robót.

Porady prawne

Zdaniem Spółki, ponieważ roboty budowlane wykonywane w ramach umowy nie stanowią wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest jej nabywca, importu usług ? zasady przeliczania kwot wykazywanych w fakturach, zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. ), nie mają do nich zastosowania.

Wnioskująca formułuje stanowisko, iż w przypadku faktury wystawionej na rzecz Zamawiającego, ( podatek należny VAT ) podstawą naliczenia podatku VAT jest kwota ( wartość wykonanych usług ) określona w EURO i przeliczona według kursu przyjętego w umowie ? kurs banku Zamawiającego z dnia wystawienia faktury. W przypadku natomiast faktury otrzymanej od podwykonawcy robót ( podatek naliczony VAT ) podstawą opodatkowania jest również kwota określona w EURO i przeliczona według kursu przyjętego w umowie ? kurs banku Zamawiającego z dnia wystawienia faktury.

Ustosunkowując się do przedstawionego powyżej zagadnienia, stwierdza się co następuje:

Sposób przeliczania kwot określonych w walucie obcej na złote reguluje przepis § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Stosownie do przepisów § 37 ust. 1 w/w rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, należy odpowiednio zastosować regułę określoną w § 37 ust. 2 przywoływanego rozporządzenia, zgodnie z którą do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku, gdy faktura jest wystawiana, zanim NBP wyliczy i ogłosi bieżący kurs średni waluty obcej.

Zgodnie z § 8 pkt 1 a Uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych ( Dz. Urz. NBP z dnia 26 września 2002 r.), NBP ogłasza bieżące kursy średnie walut, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2 uchwały, w serwisach informacyjnych: Reuters, Telerate, Bloomberg, telegazecie TV1, na stronie internetowej NBP i w oddziałach NBP ? w dniu ich wyliczenia. Uchwała ta nie precyzuje jednak, kiedy dany kurs obowiązuje. Zatem gdy kurs jest ogłaszany np. o godz. 12, a faktury są wystawiane przed tą godziną, to w świetle powyższych uregulowań zasadne jest przyjęcie kursu ostatnio wyliczonego i ogłoszonego.

W myśl § 37 ust. 3 przywoływanego rozporządzenia, w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów , dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług (ust. 4 § 37 w/w rozporządzenia ).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą wynika, iż faktury VAT stwierdzające dokonanie sprzedaży zawierają cenę usługi w EURO i PLN. Kwoty na fakturze wyrażone w EURO są przeliczane na PLN według kursu sprzedaży banku BPH PBK obowiązującego w dniu wystawienia faktury, czyli według kursu sprzedaży banku Zamawiającego, zgodnie z zawartą umową.

Spółka podnosi, iż przepis § 37 przywoływanego rozporządzenia stosuje się tylko do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze VAT jeżeli dokumentują czynności stanowiące: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.

Pogląd Podatnika, iż roboty budowlane wykonywane w ramach umowy z kontrahentem nie stanowią w/w czynności i w związku z tym, zasady przeliczania kwot wykazywanych w fakturach zgodnie z § 37 w/w rozporządzenia, nie ma zastosowania, należy uznać za nieprawidłowy. Przepis § 37 przywoływanego rozporządzenia w ust. 1 zawiera ogólną zasadę, zgodnie z którą kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w obowiązującym terminie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Powyższy przepis ma zatem zastosowanie do wszystkich faktur VAT stwierdzających dokonanie sprzedaży, w których wartości podano w walucie obcej.

W ust. 4 w/w przepisu § 37 wskazano natomiast iż, powyższe zasady stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, zatem przez kontrahenta zagranicznego, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej, o której mowa w art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ). Słusznie więc zauważył Podatnik, iż świadcząc roboty budowlane w ramach umowy z kontrahentem krajowym nie zachodzą czynności wymienione w ust. 4 § 37 przywoływanego rozporządzenia, jednakże zgodnie z zasadą ogólną wymienioną w ust. 1 w/w przepisu, Spółka jest zobowiązana do przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na złote według kursu wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski wg reguł zawartych w § 37 ust. 1-3 w/w rozporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika