Naruszenie dóbr osobistych oraz immisje

Pytanie:

"Co mamy robić, gdy u naszego sąsiada są uciążliwe psy? To są duże psy rasowe, oni bardzo się w nich lubują. My w nocy nie możemy spać, bo ciągle słychać u nas intensywne szczekania począwszy od wieczora do późna w nocy (widzę, że od rana do południa psy śpią). Nie można iść wcześniej spać, trzeba ewentualnie środków nasennych. Kojce i wybieg dla psów mają zrobione w granicy z naszą działką a mieli możliwość zrobienia go w innej części swojej działki, po tej stronie, co nie mają sąsiadów. Nie można sobie w dowolnym czasie na swojej posesji odpocząć. W tamtym roku ok. godziny 2 w nocy zwróciłem uwagę sąsiadowi, bo nie mogłem spać. Sąsiad mnie przeprosił. Był spokój, ale tylko kilka dni. Nie chcemy się też kłócić z sąsiadem. Gdzie mamy interweniować? Czy sąsiad ma obowiązek uciszyć swoje psy?"

Odpowiedź prawnika: Naruszenie dóbr osobistych oraz immisje

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego właściciel może korzystać ze swojej rzeczy zgodnie ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem swego prawa i zasadami współżycia społecznego. Dotyczy to oczywiście także właścicieli nieruchomości. Na właścicieli takich przepisy nakładają jednak pewne dodatkowe ograniczenia, wynikające z przepisów tzw. prawa sąsiedzkiego. Jednym z nich jest zakaz tzw. immisji, tj. działań które przekraczałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno - gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Wina podmiotu który dopuszcza się immisji nie ma tu znaczenia.

Uciążliwe hałasy związane z hodowlą psów można traktować właśnie jako immisję. W takiej sytuacji sąsiadom przysługuje tzw. roszczenie negatoryjne polegające na żądaniu zaniechania naruszeń i przywróceniu stanu zgodnego z prawem. W praktyce oznaczać to żądanie będzie najprawdopodobniej ulokowania kojców i wybiegów dla psów po drugiej stronie działki.

Innym roszczeniem, które nie jest wykluczone, jest roszczenie o ochronę dóbr osobistych. W tym przypadku chodzi konkretnie o zdrowie oraz prawo do wypoczynku i prywatności. Na podstawie tych przepisów można również domagać się zaniechania działań naruszających dobra (a więc zaniechania prowadzenia hodowli przy granicy z działką sąsiada). Obu tych roszczeń można dochodzić na drodze sądowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pyza22 2014-02-10 18:18:27

    Witam! Mam problem, mój sąsiad nawozi pole gnojownikiem, który ma bardzo ale to bardzo uciążliwy i obfity zapach. Nie można wyjść na podwórko ani wywiesić prania bo wszystko nasiąka tym okropnym zapachem. Prosze mi pomóc. Czy sa jakieś paragrafy na to?? Jak mozna załątwić ta sprawe gdy sasiad niechce polubownie przestac wywozic.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika