Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Darowizna a zachowek

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Czy zachowek od darowizny należy się za życia darczyńcy czy po jego śmierci?

  Odpowiedz Cytuj
 • wk prawo-cywilne.net
  Wysłany: 2008-12-17 13:35:50

  cześć nie mylcie pojęć darowizna jest dobrowolna przekazywana przez darczyńce obdarowanemu i zostaje wyłączona z jego majątku czyli nie jest on majątkiem darczyńcy. i wg. mnie nie podlega on zachowkowi po śmierci darczyńcy pozdrawiam wk
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Gustaw prawo-cywilne.net
  Wysłany: 2009-08-31 09:39:01

  Mija 23 l od chwili darowania domu z działką na moją rzecz, matka żyje jeszcze czy po jej śmierci będzie należał się zachowek dla dwojga mojego rodzeństwa . W chwili otrzymania darowizny nie zostałem poinformowany przez notariusza czy darowizna została zwolniona od zaliczenia jej na schede spadkową.Proszę o odpowiedz.
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam. Moze ktos z Was moglby mi pomoc. Moja babcia zyje z dziadkiem ale nie maja oficjalnie slubu. Dziadek, ktory chce wykupic mieszkanie, chce mi je notarialnie przepisac odrazu po wykupie. Nie jestesmy spokrewnieni, poprostu razem mieszkamy. Bede jedynym wlascicielem mieszkania z wpisem do ksiegi, oczywiscie w akcie, dziadek bedzie mial zaznaczone ze mieszka az do smierci. Czy w takim przypadku, jego dzieci moga sie domagac zachowku?
  Odpowiedz Cytuj
 • Chyba tak. Ja bym, po tym co miałem ze swoją sprawą, na pewno to uregulował wcześniej. Moją sprawę prowadził adw. Piotr Meller 502-199-050. Byłem bardzo zadowolony i do tej pory mogę go wszystkim polecić. Naprawdę sprawdzony i godny polecenia. Nie często się taki trafia.
  Odpowiedz Cytuj
 • hej, mam podobną sprawe, ale z matką i ojczymem. Sprawę zleciłam mec. Kowalskiej z Warszawy i w I instancji wygrałam, teraz apelacja. kontakt: kancelaria.kowalska@gmail.com
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam , Dostałam od dziadka dom własnościowy , podarował mi go jako darowiznę . Niedawno zmarł i teraz moje siostry chcą zachówek ,ponieważ są chore i maja rente , twierdzą ze im się należy proszę o pomoc
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, mieszkam z mężem u mojej mamy. Mama wykupiła mieszkanie spółdzielcze z moich środków. Teraz chce mi je przekazać w akcie darowizny. Mam czwórkę rodzeństwa i wyrazili oni na to zgodę. Jednak notariusz poinformował mnie, że po śmierci mamy będą mieli oni prawo do zachowku. Czy jest jakiś sposób, aby temu zapobiedz?
  Odpowiedz Cytuj
 • czesław prawo-cywilne.net
  Wysłany: 2010-05-29 22:30:32

  prosze o pomoc W 2009 r rodzice przekazali w formie umowy darowizny ze slużebnosia osobista ,dom z zabudowaniami gospodarczymi oraz kawalek gruntu ornego siostrze nie informujac mnie otym , dwa miesiace po przekazaniu zmarl tata , ktory byl gluwnym wlascicielem bo te grunty byly po jego rodzicach a budynki budowali mama , co do ktorych mialem duzy wkład sily roboczej i pewnym stopniu nakladow , uwazam zemnie oszukano sponiewierano swiat jest nie sprawiedliwy; dorazcie mi co takiej sytuacji zrobic jestem zalamany ,-czy mam jakis sznse cos wyegzekwowac na drodze prawnej
  Odpowiedz Cytuj
 • Student prawo-cywilne.net
  Wysłany: 2010-06-21 20:59:36

  Darowizna jako dobrowolne odstąpienie części swojego majątku dla osoby najbliższej od 2007 roku jest zwolniona z opłat, z wyjatkiem taksy notarialnej [b]oraz wyłączona z masy spadkowej po zmarłym darczyńcy.[/b] Wyjątkiem jest sytuacja, w jakiej obdarowany dopuściłby się Rażącej niewdzięczności względem darczyńcy. W tym wypadku darowizna może zostać uznaną za nieważną, i w takim razie trafia do podziału pomiędzy spadkobierców. Pozdrawiam!
  Odpowiedz Cytuj
 • Rodzice przekazali w darowiźnie synowi całe gospodarstwo. Pomijając córkę (mnie). Ponieważ syn nie zgodził się pracować na gospodarstwie jeżeli siostra coś dostanie. Rodzice już nie żyją. Mama zmarła nie dawno zostawiwszy testament w którym wydziedzicza syna z całego majątku ( w międzyczasie odziedziczyła ziemie po swoim ojcu i bracie) ponieważ syn po otrzymaniu darowizny (gospodarstwa) i niedługiej śmierci ojca zaczął się nad nią znęcać psychicznie. Mama wyprowadziła się do mnie i mieszkała do śmierci. Syn nie utrzymywał z nią kontaktu przez ostatnie 5 lat. Czy należy mi się jakiś zachowek od brata? Minęło ok 10 lat od darowizny jaką przekazali rodzice bratu.
  Odpowiedz Cytuj
 • Roszczenie z tytułu zachowku przedawnia się z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu (art. 1007 § 1 k.c.). Natomiast roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem trzech lat od otwarcia spadku. Proponuję szybko wysłać do brata listem poleconym z potwierdzeniem odbioru roszczenie o zachowek z tytułu otrzymanej darowizny, żeby przerwać bieg okresu przedawnienia (na wszelki wypadek) oraz czym prędzej udać się do jakiegoś prawnika, żeby Pani dokładnie zbadał sprawę.
  Odpowiedz Cytuj
 • Wiesiek prawo-cywilne.net
  Wysłany: 2011-01-06 18:03:19

  Ojciec przechodząc na emeryturę w 1998 roku przekazał siostrze gospodarstwo rolne.Cz należy mi się zachowek ?
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, moja mama darowała mi domek wraz z działką, w testamencie zapisała że jestem jedyną spadkobierczynią i całość majątku zapisuje mnie. Czy brat będzie miał prawo do zachowku jeśli nie jest wydziedziczony?? Czy w tym zachowku będę musiała oddać mu część domu??
  Odpowiedz Cytuj
 • Do zachowku dolicza się darowiznę uczynioną przez spadkodawcę na rzecz osoby uprawnionej do zachowku. Darowizna podlega doliczeniu niezależnie od tego, czy nadal znajduje się u osoby uprawnionej, czy też uległa zużyciu bądź zniszczeniu. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest wnuk spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę dokonaną na rzecz jego rodzica, czyli dziecka spadkodawcy. Zgodnie z art. 994 Kodeksu cywilnego do wartości zachowku nie dolicza się: * drobnych darowizn (np. prezentów urodzinowych), * dokonanych przed więcej niż 10 laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami bądź uprawnionymi do zachowku, * darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, gdy nie miał dzieci, chyba że darowizna została dokonana na mniej niż 300 dni przed urodzeniem się dziecka, * przy ustalaniu zachowku dla małżonka darowizn dokonanych przed zawarciem małżeństwa. źródło: http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/zachowek-a_614.htm
  Odpowiedz Cytuj
 • Dzień dobry! Może ktoś mi podpowie w następującej sprawie: w 1999 r. dwie osoby z rodzeństwa otrzymały od rodziców w formie darowizny części domu i działkę. Jest jeszcze trzecia osoba z rodzeństwa, która nic nie otrzymała. Czy bedzie jej przysługiwało kiedyś prawo zachowku?
  Odpowiedz Cytuj
 • jeśli była to zwykła darowizna, i trzecie dziecko nic od rodziców nie dostanie, to po śmierci rodziców będzie miało prawo do zachowku
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowy na forum i chciałbym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Dodam jeszcze, że jestem laikiem z zakresu prawa, stąd moje pytanie. Ponad 5 lat temu otrzymałem od dziadka darowiznę w postaci działki wraz z poniemieckim domem. Niestety 3 lata temu mój dziadek odszedł i zamieszkałem tam wraz z babcią, dla której ustanowiłem służebność dożywotnią. Mieszkamy tam do dziś. Chciałbym się dowiedzieć jakie prawa do tej nieruchomości wraz z działką mają dzieci moich dziadków? Słyszałem, że będę musiał zapłacić im zachowek i nie wiem również w jakiej kwocie. Zainwestowałem w ten dom już kilkadziesiąt tysięcy i nie chcę być potem stratny, bo widzę, że ciężko będzie mi się w zgodzie porozumieć z ciotkami w sprawie finansowej. Proszę o odpowiedź i z góry za nią dziękuję.
  Odpowiedz Cytuj
 • Obowiązek zapłaty zachowku rzeczywiście istnieje, darowizna jest bowiem doliczana do wartości spadku, od której oblicza się wysokość należnego zachowku. W Pańskiej sytuacji istotnym będzie jak ma się wartość spadku do wartości darowizny, ile dzieci pozostawił spadkodawca oraz czy Pański rodzic będący dzieckiem spadkodawcy żył jeszcze w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Istotne dla Pana kwestie reguluje kodeks cywilny w art. 991 i nast. Rozliczenia zachowkowe bywają skomplikowane, często udaje sie też zawrzeć jakąś korzystną dla zobowiązanego do zapłaty ugodę

  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane