Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Sprzedaż cyfrowa utworów a podatek i rozliczenie.

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam, na wstępie chce przeprosić jeżeli wybrałem zły dział. Mam zamiar zacząć sprzedawać własne utwory przy użyciu serwisu bandcamp. Już chciałem dodać album gdy nagle pojawiły się wątpliwości co do podatków i innych spraw dot. takich utworów.

    Aktualnie nie pracuje, ostatnio się zwolniłem i jeszcze się nie zarejestrowałem jako bezrobotny jeżeli ma to znaczenie.

    Czy sprzedaż takich utworów przez internet zobowiązuje mnie do wystawiania jakiś paragonów/faktur?

    Czy muszę zakładać działalność gospodarczą by prowadzić taką sprzedaż?

    Dodaje że ja tylko ustalam cenę bazową jaką zapłaci osoba kupująca, 15% zabierane jest przez serwis i spada do 10% jeżeli przekroczę 5000$ przychodu.

    W ustawieniach jest opcja ustawienia ile procent oddawane jest na VAT więc ile tam ustawić o ile ustawić cokolwiek? (jest to w kategorii "physical goods" czyli płyty CD, merch, ja nie zmierzam sprzedawać fizycznych kopii utworów, jedynie ich cyfrowe wersje w formacie mp3/wav z np tekstami/artworkami, wszystko w wersji cyfrowej).

    Dodatkowo wymagane jest konto paypal (które posiadam w wersji zwykłej) w wersji buisness, czy to też zobowiązuje mnie do założenia działalności (gdyż przy ulepszaniu do konta buisness jest pole "nazwa firmy")?

    Co jeszcze muszę wiedzieć decydując się na taką sprzedaż? Nie przewiduje że zarobie tym na życie, traktować to chcę jako donacje na rozwój, mała motywacja do tworzenia muzyki.

    Jak potem takie coś rozliczać na PIT (i jak już ot na jakim, takim zwykłym jak będę rozliczał podatek z umów zleceń/umów o prace, jakaś inna rubryka?). Jestem zielony w te sprawy, nigdy nie wypełniałem żadnych pitów ani ogólnie nie miałem styczności z podatkami.

    Z góry przepraszam jeżeli podobny wątek istnieje, jednakże wolałbym otrzymać bezpośrednią odpowiedź dot. mojej sytuacji. Pozdrawiam.

    Odpowiedz Cytuj
  • Foxay
    Wysłany: 2017-04-12 21:55:41

    Również poszukuję odpowiedzi na to pytanie, też zamierzam sprzedać swoje utwory na Bandcamp a nie znam się na podatkach. Szukałem w internecie i nic konkretnego nie znalazłem. Wiem jedynie że dzieła sztuki nie są opodatkowane ale nie wiadomo czy i tak nie będą ścigać.
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane