Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Umowa o dzieło - podatek

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2004-04-10 00:00:00

    Proszę o pomoc. Zajmuję się tworzeniem stron internetowych i chciałbym podpisywać umowy o dzieło, tylko nie wszystko jest dla mnie jasne... 1. Czy koszty uzyskania przychodu dla twórcy stron wynoszą 20% czy 50%? 2. Kto musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? Ja czy osoba zlecająca?

    (lukaszbulawski)

    Odpowiedz Cytuj
  • Tomek
    Wysłany: 2004-04-13 16:33:20

    Koszty uzyskania przychodu zależą od ewentualnego powstania oraz przekazania majątkowych praw autorskich. Jeżeli tworzysz nowy projekt i można stwierdzić że powstają prawa autorskie do dzieła to możesz (nie musisz) przekazać je zamawiającemu. Jeżeli: - przekazujesz prawa zamawiającemu – koszty uzyskania przychodu wynoszą 50% - nie przekazujesz praw – koszty uzyskania przychodu wynoszą 20% Jeżeli chodzi o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych to odprowadza ją zamawiający, chyba że w zakresie objętym umową prowadzisz działalność gospodarczą.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • lukaszbulawski
    Wysłany: 2004-04-13 22:32:22

    Dziękuję bardzo Jeszcze tylko jedno pytanie... czy mogę podpisać umowę o dzieło z osobą fizyczną?
    Odpowiedz Cytuj
  • Tomek
    Wysłany: 2004-04-14 19:51:39

    Tak oczywiście. W przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej radziłbym jednak upewnić się że faktycznie wywiąże się ona ze swjego obowiązku i odprowadzi zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
    Odpowiedz Cytuj
  • tjall
    Wysłany: 2004-12-15 13:41:27

    Witam serdecznie, jak można stwerdzić, ze powstają prawa autorskie? Czy wystarczy, ze w umowie, którą podpisuję, jest andnotacja mówiąca o przekazaniu praw autorskich na zleceniodawcę, aby uzwględnić we własnym rozliczeniu 50% kosztów uzyskania przychodu? Jestem osobą fizyczną, nie prowadzę działalności gospodarczej.
    Odpowiedz Cytuj
  • anula
    Wysłany: 2006-11-03 09:48:35

    W przypadku zawarcia umowy o dzieło obiwiązek opłacenia padatku dochodowego należy do zleceniodawcy....czy nie tak?
    Odpowiedz Cytuj
  • Jola
    Wysłany: 2007-03-12 11:51:51

    Ja tego nie rozumiem. Jeżeli ja jestem fotografem, osobą fizyczną nie prowadzącą działalności i podpiszę umowę o dzieło z osobą, która chce abym wykonała jej sesję zdjęciową i za to zapłaci to wówczas ja się wzbogacam czyli ja powinnam płacić podatek a nie klientka. Tak sądzę.
    Odpowiedz Cytuj
  • malagosa
    Wysłany: 2008-08-31 18:40:15

    Szukałam inf na ten temat. Kiedy dwie osoby fizyczne zawierają umowę o dzieło i zamawiający nie jest żadnym ustawowym płatnikiem, wtedy osoba która zarobiła pieniądze, musi sama się do tego przyznać i odprowadzić podatek. Pobiera wtedy całą kwotę brutto swego zarobku i odprowadza podatek. Jeśli zamawiający zdjecia sam odprowadzi podatek, wtedy zmniejsza wynagrodzenie o kwotę podatku i wypłaca fotografowi kwotę netto.
    Odpowiedz Cytuj
  • Krzysiek
    Wysłany: 2009-02-18 13:37:33

    Mógłbym poprosić o podstawę prawną do tego, bo nie wiem gdzie szukać.
    Odpowiedz Cytuj
  • Kuba
    Wysłany: 2009-03-05 17:07:20

    Witam, mam pytanie czy jeżeli nie wystawię rachunku za usługę nie musze wykazywac tego zarobku w US?
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane