Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

CZY PRACODAWCA MOŻE ROBIĆ ZDJĘCIA Z UKRYCIA PRACOWNIKOM?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam. Może to nie ten dział, jednak nie mogłam nigdzie znaleźć odpowiedzi na pytanie. Sprawa wygląda następująco:

  Pracuję w sklepie. Nie mamy monitoringu, ani kamer na sali sprzedaży. Nasz pracodawca, jak się okazało wysyła kogoś od siebie z siedziby, aby robił zdjęcia pracownikom danego sklepu. Są one później pokazywane na zebraniach kierowników podległych mu sklepów, oraz (zaczęły być pokazywane) wszystkim pracownikom firmy. Zdjęcia są robione z ukrycia, bez wiedzy i zgody osób na nich będących.
  Moje pytanie jest następujące:
  Czy pracodawca może / ma prawo takie zdjęcia robić ?
  Czy moze wykorzystywać w taki sposób zebrane materiały przeciwko pracownikom?

  Sprawa jest bardzo pilna, z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz Cytuj
 • Wydaje mi się, że nie może tego robić. Można jedynie stosować monitoring, jeśli pracownicy o tym są poinformowani. Na wszelki wypadek sugeruję kontakt z lokalna placówką Państwowej Inspekcji Pracy. Oni udzielają bezpłatnych porad z zakresu prawa pracy.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Bezprawne wykorzystanie wizerunku pracowników

  W firmie pracodawca polecił wszystkim pracownikom by pozowali do zdjęcia zbiorowego, które ukaże się następnie w folderze reklamowym, wydanym w kilkuset (ok. 500) egzemplarzy. Nikt nie został zapytany o zgodę, ani nic nie podpisał. Czy w momencie publikacji tegoż zdjęcia dojdzie do złamania przepisów prawa i jakie zadośćuczynienie przysługiwać może pracownikowi?

 • Przejście zakładu a świadectwa pracy

  Z dniem 1 listopada jeden z wydziałów przekształcił się w spółkę z o.o. Przejście pracowników do nowej spółki nastąpiło na zasadzie art. 23[1] KP. Czy dotychczasowy pracodawca jest zobowiązany wydać tym pracownikom świadectwo pracy? Jeżeli nie to czy nowy pracodawca wydając w przyszłości tym pracownikom świadectwo pracy jest obowiązany uwzględnić okres pracy w starej firmie?

 • Okres rozliczeniowy urlopów wypoczynkowych

  Czy pracodawca może zmienić sposób rozliczania urlopów i przyjąć okres rozliczeniowy np. od maja do maja następnego roku?

 • Zakup środków czystości przez pracodawcę

  Jak często pracodawca ma obowiązek zakupu środków czystości (proszek do prania, ręczniki, mydło) i ubrań roboczych dla pracowników fizycznych i umysłowych?

 • Potrącanie wynagrodzenia na składki członkowskie

  Czy pracodawca, u którego nie działa Zakładowa Organizacja Związkowa, ma obowiązek potrącać i przekazywać na konto ogólnopolskiego związku składki członkowskie pracownika?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane