Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

RMUA 2013

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Czołem! Rozumiem że z dniem wczorajszym idąc do lekarze nie będę potrzebował druku RMUA. Teraz wystarczy nam numer pesel z naszego dowodu osobistego aby stwierdzić czy jesteśmy ubezpieczeni czy też nie. RUMA co miesiąc stanie się więc przeszłością.

Odpowiedz Cytuj
  • Tak, dobrze rozumiesz. PESEL wypiera RMUA u lekarza, ale sama RMUA będzie dalej wystawiana raz do roku jak do tej pory.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:

• Imienne raporty do ZUS - kasy chorych

Czy pracodawca ma obowiązek wystawiać dla ubezpieczonych ZUS RMUA? Czy może wykonywać to tylko na życzenie ubezpieczonego? Czy obecnie te dokumenty powinny posiadać informacje o przynależności do kasy chorych? Jeśli nie ma na nich takich informacji, to czy będą one honorowane? Czy w przypadku korekty raportu imiennego, pracodawca ma prawo żądać zwrotu dokumentów ZUS RMUA od ubezpieczonego, aby wystawić nowe druki?

• Limit stopy procentowej pożyczki w lombardzie

Osoba fizyczna prowadzi lombard, która udziela pożyczek dla innych osób fizycznych pod zastaw rzeczy. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące stopy procentowej udzielanych w ten sposób pożyczek, ile może wynieść całkowity koszt udzielonych pożyczek ?

• Paski wynagrodzeń zamiast RMUA

Chcielibyśmy zrezygnować z drukowania dokumentów RMUA dla pracowników a wszystkie niezbędne informacje z tego dokumentu zawierać na pasku wynagrodzeń. Zgodnie z art. 41 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek zobowiązany jest do przedstawienia na piśmie informacji zawartych w imiennych raportach miesięcznych ubezpieczonemu. Nie ma zatem obowiązku korzystania z formularza RMUA jeżeli pisemna informacja zawiera wszystkie niezbędne elementy określone w art. 41 ww. ustawy. Problem polega na tym, że drukujemy dla pracowników tkw. paski utajnione. Wydruk jest na papierze z kalką i na pierwszej stronie, którą otrzymuje pracownik widoczne jest tylko numer, imię i nazwisko i nie ma możliwości wstawienia pieczątki i podpisu płatnika i pracownika. Czy istnieje możliwość pominięcia tych podpisów na samym "pasku", może jakaś klauzula zamieszczona na nim lub coś w tym rodzaju, ale żeby ten "pasek" mógł być dokumentem zastępczym za RMUA.

• Korekta odpisu na ZFŚS

Skarbnik urzędu na początku 2013 r. przeliczyła z lat 2010 - 2011 kwotę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i wyszło jej, że ta kwota powinna być mniejsza niż faktycznie przekazana na ZFŚS i wykorzystana przez pracowników w latach 2010 - 2011. W związku z powyższym Skarbnik urzędu w odpisie na ZFŚS na rok 2013 chce dokonać (lub prawdopodobnie już dokonała) korekty o tą kwotę czyli pomniejszyć przeznaczone w budżecie środki na ZFŚS. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Czy jest zgodne z prawem zmniejszenie w 2013 r. ZFŚS o kwotę różnicy z lat poprzednich?

• Obowiązki pracodawcy związane ze stosunkiem pracy

Jak zmusić pracodawcę do wystawienia brakujących dokumentów dla ZUS - chodzi o dokumenty comiesięczne ZUS RMUA, których mi brakuje za 13 minionych miesięcy? Nie mam problemu z udowodnieniem okresu zatrudnienia - otrzymałem świadectwo pracy, mam kolejne angaże i wpisy do książeczki zdrowia. Muszę tylko przekonać ZUS, że przez cały czas zatrudnienia pracodawca naliczał składkę ZUS - a to mogę zrobić tylko dokumentami ZUS RMUA. ZUS nie mając brakujących dokumentów policzy mi jako okresy nieskładkowe. Pracodawca złośliwie nie wystawiał dokumentów nie chcąc odprowadzać składki.

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane