Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

CZESNE ZA SZKOŁĘ A PRZEDAWNIENIE

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam,
  8 lat temu przerwałam naukę w szkole wyzszej na 3 semestrze, za który zapłaciłam. Za 4 nie płaciłam, a na nim kończył się rok akademicki.
  Po 5 latach dostałam pismo o skreśleniu z listy studentów. A potem pismo o zapłatę za 4 semestr. Potem szkoła przekazała dług do firmy windykacyjnej od której dosyałam wezwanie do zapłaty listem zwykłym. Napisałam pismo do szkoły i firmy, że nie podejmuję zobowiazania, bo jest przedawnione listem poleconym. Od tego czasu zmieniłam nazwisko. Na moje pismo nie przyszła zadna odpowiedź. Firma wysyłała jeszcze kilkakrotnie wezwania - nigdy poleconym. A wczoraj przyszło pismo z sądu żeby uregulowac dług. W dokumentach nawet nie wspomniano, że ja wysyłałam pismo do firmy windykacyjnej. Teraz mam 2 tyg na sprzeciw. Czy jest jakaś szansa na uniknięcie zapłaty za te czesne?

  Odpowiedz Cytuj
 • Firma windykacyjna szuka jelenia. Proszę się niczym nie przejmować tylko wysłać sprzeciw do nakazu zapłaty podnosząc fakt przedawnienia zobowiązania. Sąd tego nie bada z urzędu, a powód nie musi sądowi podawać faktów, które działają na jego niekorzyść. Podniesienie zarzutu przedawnienia zamknie sprawę raz na zawsze.
 • Reklama

 • Dziękuję za odpowiedź. Trochę przestraszył mnie ten nakaz z sądu. Pozdrawiam.
 • Witam! Mam podobny problem. W czerwcu 2008 roku zaczelam nauke w Szkole, zaplacilam za pierwszy semestr, przy czym z nauki zrezygnowalam juz po 1 miesiacu z powodu zajscia w ciaze. Wyslalam do Szkoly list z rezygnacja ze studiow. Od roku przychodza listy ze szkoly z zadaniem zaplaty(niepolecone) na adres, na ktorym nie jestem zameldowana juz od 1,5 roku, wiec teoretycznie nie musze o nich wiedziec. Co powinnam zrobic w tym wypadku i czy mozna juz mowic o przedawnieniu? Bardzo prosze o pomoc, pozdrawiam:)
 • Gorąco polecam artykuł: http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/przedawnienie_roszczen_cywilnoprawnych-a_5324.htm O listach wysyłanych do Pani zwykłym listem rzeczywiście nie musi Pani nic wiedzieć. Nie do końca jestem pewien, że przedawnienie w tym wypadku jest właściwą obroną. W pierwszej kolejności powinna Pani się bronić przed roszczeniami rezygnacją z nauki w szkole. Jednak jeśli tylko przysyłają list, nie robiłbym nic. Jak przyjdzie polecony na ostatni przez Panią wskazany szkole adres, to warto będzie się tym zająć.
 • Dziekuje za pomoc:)
 • Firma windykacyjna szuka jelenia. Proszę się niczym nie przejmować tylko wysłać sprzeciw do nakazu zapłaty podnosząc fakt przedawnienia zobowiązania. Sąd tego nie bada z urzędu, a powód nie musi sądowi podawać faktów, które działają na jego niekorzyść. Podniesienie zarzutu przedawnienia zamknie sprawę raz na zawsze. Mam taki sam problem,czy w takim wypadku będę musiała osobiście zgłosić się do sądu, czy wystarczy tylko wysłać sprzeciw do nakazu zapłaty
 • W pierwszej kolejności w sprzeciwie do nakazu zapłaty, a co dalej to się okaże.
 • Minęły prawie 3 lata od mojego zapytania na tym forum. Wysłałam wtedy odwołanie do sądu. Sąd uznał przedawnienie. Nie byłam na żadnej rozprawie, a firma windykacyjna więcej się nie odezwała. Bardzo dziękuję za pomoc mrozowskim.
 • Minęły prawie 3 lata od mojego zapytania na tym forum. Wysłałam wtedy odwołanie do sądu. Sąd uznał przedawnienie. Nie byłam na żadnej rozprawie, a firma windykacyjna więcej się nie odezwała. Bardzo dziękuję za pomoc mrozowskim. dziękuje bardzo za odpowiedź,oto mi właśnie chodziło czy ja będę wzywana do sądu na rozprawę czy nie,pozdrawiam
 • Witam! w 2002r przerwałam nauke w szkole zaocznej na 1 semestrze w 2005r komornik chciał mi wejść na pęsje po wyroku sądowym (o którym nie wiedziałam ze wzgledu na zmiane zamieszkania) po interwęcji w szkole jej dyrektor zgodził sie na wpłacenie kwoty za 3 miesiace a od reszty należności odstąpił co mam oczywiście na piśmie. Dzis dostałam list od komornika (tego samego co kilka lat temu) aby uregulowac należności z tego samego tytułu. Co powinnam w takiej sytuacji zrobic? pozdrawiam :)
 • Karolina_Śląsk
  Wysłany: 2017-02-10 12:31:45

  A co w sytuacji,gdy nie ukończyłam studiów,bo nie zostałam dopuszczona do obrony a mimo to dostaję nadal pisma od komornika odnośnie uregulowania zaległości za czesne ? Od tamtego czasu( czyli zakończenia nauki na tej uczeni) minęło 8 lat. Czy w takiej sytuacji muszę spłacić swój dług ? Dodam tylko,że jestem z Wodzisławia Śląskiego- miasto w południowej Polsce,a pisma komornicze dostaję z kancelarii komorniczej w Warszawie dzielnica Mokotów ? Co mogę zrobić,by nie musieć spłacać tego długu ?
 • W takiej sytuacji wierzyciel uzyskał już sądowy nakaz zapłaty i jest on opatrzony klauzulą wykonywalności. Bieg przedawnienia zostaje wstrzymany, jeśli wierzyciel oddaje sprawę do sądu a później do egzekucji komorniczej. Musi Pani sprawdzić, czy w pozwie do sądu o wydanie nakazu zapłaty był wskazany Pani właściwy adres zamieszkania. Skoro są pisma od komornika, to wcześniej powinna Pani dostać odpis nakazu zapłaty z sądu, do którego należało złożyć sprzeciw.
 • Damian
  Wysłany: 2017-06-29 16:53:23

  Dostałem dnia 26.06.2017 nakaz zapłaty wydany przez Sad za przedmiot który miałem powtarzac w roku akademickim 2013/2014. Na zajęcia jednak nie uczęszczałem, ponieważ sytuacja w jakiej się znalazłem mi na to nie pozwoliła. Czy jest szansa ze ta opłata uległa przedawnieniu? Czy powinienem złożyć sprzeciw?
 • Oczywiście, że tak. W sprzeciwie sugeruję podnieść dwa zarzuty: 1. przedawnienie roszczenia 2. bezzasadność roszczenia wynikająca z nieuczęszczania na przedmiot za który uczelnia domaga się zapłaty.
 • Damian
  Wysłany: 2017-07-03 14:20:25

  Czy Pan zna kancelarie lub radcę prawnego, który mógłby w moim imieniu taki sprzeciw wystosowac? Proszę o kontakt na mail dk101@wp.pl. z góry dziękuję za wszelkie porady. Muszę napisać jak najszybciej sprzeciw, aby termin 14 dni nie minął.
 • Nie znam, ale z tym poradzi sobie każdy prawnik, a nawet może się Pan sam pokusić o napisanie sprzeciwu. Sprzeciw trzeba złożyć na specjalnym formularzu: https://rf.gov.pl/files/wzory_58.rtf Tu znajdzie Pan dodatkowe informacje: http://www.infor.pl/prawo/w-sadzie/nakaz-zaplaty/256138,Co-napisac-w-sprzeciwie-od-nakazu-zaplaty.html, https://antywindyk.pl/poradnik-dluznika-sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-w-postepowaniu-upominawczym-e-sad/
 • Lena
  Wysłany: 2017-08-11 18:34:34

  Dzien dobry, Widzę, ze nie tylko mnie spotkała podobna sytuacja. Kilka dni temu dostałam list ( nie był polecony) na adres zameldowania ( rodziców) oraz SMS ze istnieje zadłużenie i "firma" prosi o kontakt. Na uczelni koźmińskiego uczyłam sie dawno, zrezygnowałam w trakcie 3 go semestru, zastanawiające jest ze uczelnia mimo tego ze nie zdałam sesji ( nie byłam na egzaminach ) przepisała mnie na następny semestr i skreśliła z listy dopiero po jego zakończeniu. Nie wiedziałam ze w ten sposób uczelnia moze zarobić oraz zamiast ustnie należało napisac podanie. Czasu niestety nie cofnę i naliczyli mi ponad 3tysiace. Jak reagować? Listu mogłam nie dostać teoretycznie bo nie był wysłany jako polecony.
 • Lena
  Wysłany: 2017-08-16 19:31:23

  Dostałam email, że mam 3 dni na spłatę inaczej skierują postępowanie do sądu. Czy to nie powinno być przysłane listem poleconym? CZekam aż dostanę pismo z sądu, do którego napisze odwołanie. Bo wczesniej żadne odwołania do firmy windykacyjnej nie ma sensu?
 • Może Pani im odpisać mailem, że Pani nie uznaje ich roszczenia w związku z jego przedawnieniem i jak chcą ponieść kolejne koszty, to niech składają pozew do sądu, gdzie Pani podniesie zarzut przedawnienia. To powinno ich skutecznie odwieźć od tego zamiaru.
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane