Przerwanie biegu przedawnienia, potwierdzenie sald

Pytanie:

"Firma X sprzedała towar firmie Y. Została wystawiona faktura dla Y dn. 10 V 2001r. z terminem płatności 15 VI 2001 Niestety Y do dnia dzisiejszego nie zapłacił. Zgodnie z kodeksem cywilnym wynikałoby, że nastąpiło przedawnienie (okres 2 lat). W związku z tym na podstawie faktury firma X nie ma szans na egzekucję drogą sądową. Ale 10 III 2003 r. firma X wystosowała pismo do firmy Y o potwierdzenie zgodności sald nie uregulowanych do dnia 31.12.2002r. i takie podpisane potwierdzenie salda - długu otrzymała. Czy w związku z tym można mówić o przerwaniu przedawnienia? Czy może firma X iść do sądu o zapłatę w postępowaniu nakazowym na podstawie tego potwierdzenia sald, a nie faktur, które się przedawniły. Czy to pismo potwierdzenie sald (na podstawie art.26 ustawy o rachunkowości z dn.29.09.1994r) stanowi dowód długu, z którego można domagać się zapłaty w sądzie i czy tu również obowiązuje okres 2 lat tj do dnia 10 III 2005r."

Odpowiedź prawnika: Przerwanie biegu przedawnienia, potwierdzenie sald

W opisywanym przypadku bieg terminu przedawnienia należy liczyć od 15 VI 2001 r., to jest bowiem dzień wymagalności roszczenia. Jeżeli przesłanie salda podpisanego przez dłużnika nastąpiło przed upływem dwóch lat od tej daty, bieg przedawnienia ulega przerwaniu. Warunkiem traktowania salda jako uznania długu jest podpisanie go przez osobę mającą uprawnienia do reprezentowania firmy Y. Natomiast zgodnie z uchwałą SN z dnia 26 kwietnia 1995 r., sygn. III CZP 39/95, opubl. w OSNC 9/95, poz. 120 nie stanowi uznania roszczenia przesłanie wierzycielowi salda przez dłużnika, jeżeli nie zostało ono podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentacji. Po każdej przerwie biegu przedawnienia rozpoczyna się ono na nowo. Możliwość uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym opisuje artykuł W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi? Nakaz zapłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika