Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Czy muszę odebrać wezwanie na sprawę rozwodową?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2002-11-06 00:00:00

    Sprawa wygląda tak. Mój mąż wystąpił o rozwód wskazując w pozwie adres zamieszkania moich rodziców - pomimo, iż ja i mąż mieszkamy w innym lokalu. Mąż następnie rozszerzył powództwo, a w uzupełnieniu pozwu wskazał już właściwy adres. Niestety, korespondencja z sądu wpłynęła na adres moich rodziców, którzy nie podjęli wezwania. Mój ojciec (podkreślam, że nie ja) wyjaśnił na poczcie, że od 8 lat nie zamieszkuję w ich lokalu; nie podał natomiast adresu pod którym przebywam. Czy sprawa, która ma się odbyć na dniach (oficjalnie nic nie wiem) zostanie odroczona z powodu mojej nieobecności? Czy sąd powinien wezwać mojego męża do uzupełnienia pisma procesowego poprzez skorygowanie błędnego adresu? Przed sprawą rozwodową chciałabym załatwić jeszcze kilka istotnych dla mnie i mojego syna spraw. Czy w związku z całą tą sytuacją mogę ponieść jakieś konsekwencje?

    (Angelika)

    Odpowiedz Cytuj
  • Robert
    Wysłany: 2002-11-08 23:53:13

    Skoro o terminie rozprawy nie wiesz (oficjalnie) to nie musisz się na nią zgłaszać. Nic Ci za to nie grozi. Jeśli w aktach sparwy nie będzie dowodu doręczenia Ci wezwania, to Sąd musi poczynić starania w celu zapewnienia obrony Twoich interesów. Dróg tego jest wiele. Może się zwrócić do biura adresowego o ustalenie Twojego miejsca zameldowania. Może wezwać męża do wskazania miejsca Twojego pobytu. A jeśli żadna z tych drug nie doprowadzi do ustalenia miejsca Twego pobytu i skutecznego doręczenia Ci wezwania, wyznaczy dla Ciebie kuratora i przeprowadzi postepowanie bez Twojej obecności. Jednak dokąd nie zostanie Ci doręczone wezwanie, ukarać Cię za niestawiennictwo nie można.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Współposiadanie mieszkania wspólnego małżonków

    Jestem razem z żoną współwłaścicielem mieszkania. Ona faktycznie nie mieszka w nim, jednak ma klucze. Czy ja mogę, w trosce o dobro mieszkania wymienić zamki? Co mi może grozić za taki czyn? Jaki wpływ miałaby taka sytuacja na sprawę rozwodową oraz późniejszą sprawę o podział majatku?

  • Stawiennictwo strony na rozprawę rozwodową

    Zamierzam złożyć pozew o rozwód, mój mąż powiedział że nie stawi się do sądu. Czy pomimo niestawienia się małżonka mogę otrzymać rozwód?

  • Wezwanie na rozprawę karną

    Jako oskarżony (niesłusznie) o przestępstwo z art. 191 par. 2 kk otrzymałem wezwanie na rozprawę do sądu grodzkiego. Sąd "... wzywa Pana do stawiennictwa w charakterze oskarżonego ... w sprawie własnej" - taka formułkę zawiera wezwanie. Nie jest ma jednak adnotacji "stawiennictwo osobiste obowiązkowe". Czy muszę stawić się w odpowiedzi na takie wezwanie? Myślę, że odpowiedź na akt oskarżenia, którą mam zamiar wystosować, powinna wyjaśnić sprawę wystarczająco (udowodniając moją niewinność ), bez konieczności fatygowania mnie na rozprawę.

  • Treść wniosku dowodowego o powołanie świadka

    Jak sformułować wniosek dowodowy na sprawę rozwodową, chodzi o świadków?

  • Powołanie świadka na sprawę rozwodową

    Kolega ma sprawę rozwodową a ja jestem posądzana o kochankę i powiernicę spraw małżeńskich. Czy muszę być na ich sprawie rozwodowej?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane