Pozwanie spółki, której nie ma pod podanym adresem

Pytanie klienta:

""W sytuacji gdy spółka z o.o. nie działa pod wskazanym adresem, jest poszukiwana przez wierzycieli, jak również przez właściciela budynku, w którym wynajmowała lokal w celu prowadzenia działalności, a ponadto nie można ustalić nowej siedziby spółki, czy można pomijając postępowanie przeciwko spółce wszcząć procedurę przeciwko członkom zarządu spółki? ""

Odpowiedź prawnika:

Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna. Orzecznictwo dopuszcza możliwość pozwania członków zarządu, kiedy już na podstawie stanu majątkowego spółki widoczne jest, że egzekucja z majątku spółki nie zaspokoi wierzyciela (por. orzeczenie SN z dnia 2 lutego 1954 r., II C 454/53, nie publ.), nie oznacza to jednak, że nie trzeba uzyskać tytułu egzekucyjnego przeciwko spółce. Zgodnie z orzecznictwem SN, wierzyciel powołujący się na bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce z o.o. nie może pozywać członka zarządu spółki bez uprzedniego uzyskania tytułu egzekucyjnego przeciwko spółce (Tak:  SN w uchwale z dnia 15 czerwca 1999 r., sygn. akt III CZP 10/99).

W pozwie o zapłatę należy podać adres spółki wpisany do KRS, gdyż zgodnie z kpc, pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego, doręcza się na adres podany w rejestrze, chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń. Jeżeli ostatni wpisany adres został wykreślony jako niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy i nie zgłoszono wniosku o wpis nowego adresu, adres wykreślony jest uważany za adres podany w rejestrze.

Zatem dla prawidłowości doręczenia znaczenie ma adres podany w KRS. Informacja dotycząca odpowiedzialności za brak prawidłowego wpisu do KRS znajduje się w odpowiedzi: Brak aktualizacji adresu w KRS