Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

czy osoba niepełnoletnia może komuś wynająć mieszkanie?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam Państwa, mam następujący problem. Znalazłam z chłopakiem mieszkanie (kawalerkę). Mieszkanie należy do osoby niepełnoletniej, ale początkowo podpisaliśmy umowę najmu z jej prawnym opiekunem (rodzicem) na czas do 18-tych urodzin. Rodzic poinformował nas o tym fakcie oraz o tym, że dziecko wie o tej umowie (jednak nie było go przy podpisywaniu umowy). Kilka dni później pojawiła się ta osoba niepełnoletnia w zajmowanym już przez nas mieszkaniu, z osobą dorosłą, ale nie z rodzicem. Twierdziła, że nic nie wiedziała o podpisywaniu umowy. Nastąpiła długa i nerwowa wymiana zdań. Pokazano nam dokument, który potwierdzał przejęcie spadku przez tę osobę (orzeczenie sądowe). W wyniku naszego zaskoczenia całą sytuacją i nieznajomością prawa, podpisaliśmy jeszcze jedną umowę z tą osobą niepełnoletnią. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że dziecko z rodzicem jest w konflikcie dotyczącym pieniędzy pochodzących z wynajmu tego mieszkania. Dziecko również weszło w posiadanie kaucji, którą wpłaciliśmy rodzicowi (1000zł). I teraz mamy kilka pytań. Czy w ogóle umowa spisana z osobą niepełnoletnią ma jakiekolwiek znaczenie prawne? Czy to ta pierwsza umowa, z opiekunem jest dobra. Jak wygląda sprawa płatności, jeżeli podpisujemy umowę z opiekunem, a dziecko chce otrzymywać pieniądze? Długo się nad tym zastanawialiśmy i prosimy o pomoc w naszej sprawie.

    Odpowiedz Cytuj
  • Nie. Bo nie ma zdolności do czynności prawnych. Natomiast pytanie czy umowa z rodzicem była zawarta zgodnie z wolą dziecka to co innego. To dziecka jest właścicielem ale pełnomocnikiem jest rodzic. 

  • Reklama

  • Dziękujemy za odpowiedź. A czy umowa z rodzicem była zawarta zgodnie z wolą dziecka? Jedna strona (czyli rodzic) twierdziła, że tak. Natomiast samo dziecko mówiło, że jednak nie. Czyli w tym momencie istnieje kwestia dogadania się dziecka z rodzicem. Jeżeli rodzic nie wyrazi zgody na zawarcie umowy między nami a dzieckiem wtedy ta umowa jest nieważna. Dobrze to rozumiemy? Czyli wypadałoby spisać nową umowę, która zawiera zgodę rodzica lub ewentualnie dziecka, tak? Jeszcze raz dziękujemy za odp.
  • Bartosz
    Wysłany: 2017-12-31 08:13:29

    Niestety wiem że jestem niepełnoletni ale nie zgadzam się z tą wypowiedzią Rodzic jest pełnomocnikiem wtedy gdy dziecko niema innego opiekuna Ta sprawa wydaje mi sie prosta jeśli dziecko niema ojca a z matką jest w konflikcie to powinno się zgłośić do ,,Domu Dziecka" wtedy zostanie rozpatrzona jego sytułacja
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane