Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

jaka wysokość zachówku

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Po zmarłym Dziadku na mocy testamentu całość majątku odziedziczyła Babcia. Zstępnymi Dziadka są dwie córki (z innego małżeństwa), obecnie domagające się zachówku (w ustawowym terminie, tj. po 2.5 roku). Niestety w międzyczasie Babcia zmarła. Majątek odziedziczyli ustawowi spadkobiercy (troje rodzeństwa). Pyt.1 Czy dzieci Dziadka mogą domagać się zachówku od dzieci Babci? Pyt.2 Jeżeli tak, to w jakiej wysokości (czy ustawowo, tj. połowa z 25%, czyli 12,5%) i czy mogą domagać się odsetek (!) Pyt.3 Czy lokata bankowa będąca własnością Babci wchodzi w skład masy spadkowej po Dziadku (oprócz tradycyjnego aktu małżeństwa nie mieli żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących współwłasności czy rozdzielności majątkowej). Pyt.4 Czy wartość spadku (oszacowana, podatek zapłacony) jest niezmienna w czasie dla celów obliczania wysokości zachówku? Proszę o pilne odpowiedzi.

    Odpowiedz Cytuj
  • Witam, wiec ja sama bylam po porade u prawnika w tej sprawie. W czesci po Dziadku dzieci z jego pierwszego malzenstwa oraz wspolne maja jednakowe prawo dziedziczenia, jezeli nie zastrzegl tego inaczej w testamencie. Tj. jego czesc majatku dziedzicza wspolnie w jednakowych czesciach wszystkie dzieci wraz z jego zona, tj. kazdy 1/6 jego czesci majatku. W tym przypadku jeseli Babcia na mocy testamentu odziedziczyla calosc to jego dzieciom z poprzedniego malzenstwa przysluguje zachowek. Zachowek wnosi 1/2 tego co otrzymalyby w toku normalnego postepowania spadkowego (bez testamentu), w tym przypadku 12,5%. Lokata bankowa w tym przypadku równiez wchodzi w mase spadkowa, gdyz nie ma mowy o rozdzielnosci majatkowej, wiec przyjumuje sie wspolnote majatkowa. To tyle co moge dodac na ten temat.
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane