Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Prawo do dziedziczenia dla dzieci z pierwszego małżeństwa

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam Państwa, Jesteśmy małżeństwem, mamy syna.Mąz ma 2 dzieci z poprzedniego związku.Podczas sprawy rozwodowej mąz cały majątek zostawił byłej żonie.Planujemy budowę domu i chciałabym wiedzieć jakie prawa do tego domu mogą mieć dzieci z tamtego związku.Nie chcialabym aby w przyszlosci tamta rodzina upomniała się o nasz dom, który chcielibyśmy zostawić dla syna z naszego związku.Jak mozna dzeicko zabezpieczyć, czy tamte dzieci mają prawo podważyć ewentualny testament?Prosze o pomoc, chciałabym wiedzieć na czym stoję i jakie są możliwości prawne.Na kogo powinnam spisać akt własności domu(myślłam o swoich rodzicach), by tamta rodzina nie miała dostepu do tego co tworzymy w nowym związku.MOże ktoś ma podobną sytuację.Prosze o jakies podpowiedzi.Pozdrawiam

  Odpowiedz Cytuj
 • wszystkie dzieci, nie ważne czy ślubne, czy nieślubne, dziedziczą po rodzicach w jednakowych częściach. Nie rozumiem, dlaczego chcesz ograniczyć dzieciom poprzedniej żony spadek po swoim ojcu???? przecież ten człowiek nie pracuje tylko dla ciebie i twojego dziecka! pracuje także dla swoich dzieci z poprzedniego małzeństwa! Powinien po sobie zostawić dla wszystkich dzieci po równo.A tobie polowa sie należy!
 • Reklama

 • Jełsi jesteś jednymym dzieckiem swoich rodziców-możesz rozważać zapisanie budowanego domu na nich (jęsli będą mogli wykazać ze bylo ich na to stać, ale tu z kolei nie ma przeszkod w tej chwili , żebys Ty-posiadajac gotowkę podarowała im pieniadze na dom, czy nawet gotowy dom,ktory po ich smierci dziedzisz ty , po tobie toje dziecko i mąż).W przypadku kiedy masz rodzejnstwo-wszyscy będa spadkobiercami. Najlepszym rozwiązaniem, dajacym pewnosć, ze calosć bedzie naleząła do dziecka jest zapisanie nieruchomosci od razu na dziecko -np0 w formie darowizny od dziadkow czy tez rodzicow , co obecnie jest zwolnione z podatku i nie powoduje koneicznosci zaplaty np zachowku jak w przypaku sporzadzenia testamentu.
 • DZiekuje Pani Agnieszko za podpowiedź. Juz jakiś kierunek jest.
 • Zgadzam sie, masz zupełna rację tylko że podczas rozwodu mój maż zrzekł się całego majątku,który praktycznie sam wypracvował przez ładnych kilka lat ( w tym dwupietrowy dom i duża działka) na rzcz swojej byłej żony, tak więc tamta rodzina otrzymała bardzo dobre zabezpieczenie.Ponadto regularnie płaci alimenty i z dziećmi pozostaje w dobrym kontakcie.
 • Mam pytanie na temat przepisu domu. Mój teść chce przepisać dom na narzeczoną szwagra, dokładnie nie wiem na kogo stoi dom z tego co wywnioskowałam to na teścia i jego pierwszą żonę lub na ojców teścia. I chciałabym wiedzieć czy dzieci z drugiego małżeństwa musiały by się zrzec i czy mają jakie kolwiek prawa. I jeśli by doszło do przepisu to czy nowa właścicielka może wyrzucić osoby tam mieszkające które nie mają dokąd pójść. Proszę o odpowiedź.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane