Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Rezygnacja prokurenta spółki z ograniczoną odpowiedzialnością opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

Jak osoba będąca prokurentem w spółce z o.o. powinna złożyć rezygnację i doprowadzić do wykreślenia jej z tej funkcji w KRS?

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

Prokura jest specyficznym pełnomocnictwem którego mogą udzielać tylko spółki handlowe tj. spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna. Jej uregulowanie znajduje się obecnie w kodeksie cywilnym.

Jest to szczególne pełnomocnictwo uprawniające do dokonywania wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem jakiegokolwiek przedsiębiorstwa zarobkowego.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu spółki natomiast odwołać prokurę może każdy członek zarządu (art. 208 par. 6 i 7 k.s.h.).

Prokurę można zawsze odwołać. Uprawnienie to wynika z woli podmiotu który ustanowił prokurenta. Odwołanie może nastąpić w każdym czasie i jego dokonanie nie jest uzależnione od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków.

Prokurent może oczywiście sam zrezygnować ze swego umocowania. Bez woli prokurenta prowadzenie przez niego spraw spółki mija się z celem instytucji prokury. Nikt nie może być zmuszony do pełnienia tej funkcji.

W celu dokonania rezygnacji należy złożyć odpowiednie oświadczenie swemu mocodawcy czyli zarządowi spółki. Oświadczenie to nie musi być złożone w specjalnej formie gdyż forma pisemna zastrzeżona jest tylko dla ustanowienia prokury. Jednakże fakt rezygnacji z funkcji prokurenta musi zostać przedstawiony sądowi rejestrowemu. Dlatego też musi on przybrać jakąś materialna formę. Dlatego rezygnacja powinna mieć co najmniej formę pisemną. Wówczas rezygnacja ta może zostać dołączona do wniosku o wykreślenie prokurenta z rejestru sądowego. Złożenie rezygnacji w formie ustnej powodowałoby konieczność przeprowadzania dowodu na fakt rezygnacji ze świadków co z kolei wydłużyłoby proces wykreślenia prokurenta z rejestru.

Wykreślenie prokurenta z Krajowego Rejestru Sądowego następuje na podstawie oświadczenia woli spółki a także poprzez złożenie odpowiedniego formularza. Będzie to formularz KRS-ZL dotyczący zmiany prokury w rejestrze.

Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, w której pomimo złożenia rezygnacji przez prokurenta zarząd nie dopełni obowiązku dokonania zmian w rejestrze sądowym, prokurent sam może zgłosić fakt rezygnacji w sądzie rejestrowym. Prokurent może złożyć w tym sądzie oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji prokurenta. Oświadczenie to powinno być podparte np. potwierdzeniem odbioru przez członków zarządu pisma w którym prokurent rezygnuje z pełnienia swojej funkcji lub też samym oświadczeniem o rezygnacji. Możliwość złożenia wniosku o wykreślenie prokury z rejestru sądowego wynika także z faktu, że postępowanie w sprawie dokonania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (wpisem jest także wykreślenie - art. 20 ust. 4 ustawy o KRS) jest postępowaniem nieprocesowym, uregulowanym w kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z przepisami k.p.c. o tym postępowaniu, może w nim wziąć udział każdy kto ma w tym interes prawny (art. 510 k.p.c.). Uczestnikiem może być wobec tego także prokurent, który zrezygnował ze swojej funkcji i chce uwidocznienia tego faktu w KRS. Powinien w tym celu złożyć zarówno sądowi jak i drugiej stronie postępowania, czyli spółce, formularze KRS-ZL dotyczące zmiany wpisu prokurenta w rejestrze sądowym. Wówczas gdy sąd poweźmie wiadomość o zaistnieniu faktu podlegającego obowiązkowemu wpisowi do rejestru, a o który wpis nikt z zobowiązanych podmiotów nie złożył wniosku, może zastosować środki przymusu wobec zobowiązanych (art. 24 ustawy o KRS).

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Rezygnacja prokurenta spółki z ograniczoną odpowiedzialnością opinia prawna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 2
  • 0
  • 5
  • 9
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Opinia jest fachowa, wyczerpujaca i zrozumiala dla osoby, ktora na prawie sie nie zna. Dziekuje
  • Cecylia

    ocena usługi:

    Szybko i fachowo - dziękuję i pozdrawiam cały zespół e-prawnik.pl
  • Marian

    ocena usługi:

    Jest to kolejna opinia prawna,myśle że jak wcześniejsze będzie skuteczna w walce z ZUS-em wcześniej o rentę a teraz o odsetki. Polecam ten Zespół Prawników ze względu na bardzo dobry kontakt i przystępne ceny. Pozdrawiam Marian Przybysz
  • Józef

    ocena usługi:

    Opina została sprządzona w sposób profesjonalny. Bardzo przydatna do załatwienia sprawy.Polecam wszystkim. Serdecznie dziękuję i gorąco polecam. Pozdrawiam
  • Malgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo szybka I sprawna obsluga.Wysoka dbalosc o klienta.Polecam kazdemu kto potrzebuje pomocy prawnej w przystepnej cenie. Pozdrawiam Zespol Prawnikow
  • Sylwester K.

    ocena usługi:

    Odpowiedz w praktyce sie sprawdzila lecz trzeba zastrzec ze rozpatrzenie pytania brane jest tylko to z wyceny,pytania tego nie mozna juz rozwijac po wycenie bo juz jest za bardzo rozbudowane i dodatkowo platne.
  • Gizler

    ocena usługi:

    Szybko, fachowo i wyczerpujaco
  • Beata Wiśniewska

    ocena usługi:

    Dzień dobry, chciałabym serdecznie Państwu podziękować za sporządzenie Opinii. Dziękuję za tak szczególowe i dokładne opisanie i wyjaśnienie mojej sprawy. Pozdrawiam i polecam wszystkim
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Opina została sprządzona w sposób pfofesjonalny. Bardzo przydatna do załatwienia sprawy.Polecam wszystkim. Serdecznie dziękuję i gorąco pozdrawiam.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Opinia na najwyższym poziomie. Bardzo polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej.Bardzo miła obsługa klienta. Bardzo dziękuję za pomoc i serdeczne życzenia dla całego zespołu ślę.
  • Zofia K

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką sporządzoną uczciwą opinię i liczę na dalszą współpracę wrazie kłopotów prawnych. Pozdrawiam cały Zespół Prawników Zofia K
  • Irek

    ocena usługi:

    Powiedziałbym że odpowiedź aż nadto wyczerpująca. Dziękuję,pozdrawiam
  • Izabela01

    ocena usługi:

  • Krystian

    ocena usługi:

    Opinia została sporządzona w sposób profesjonalny, jej treść jest dla mnie w pełni wyczerpująca i zrozumiała
  • mirosław

    ocena usługi:

    szybko i solidnie
  • jarek13

    ocena usługi:

    Polecam. Opinia jasna i wyczerpująca.
  • M.Panasiak

    ocena usługi:

    Konkretnie,rzeczowo,profesjonalnie.Wielka oszczędność czasu oraz komfort w czytaniu opinii w domowym zaciszu z możliwością korekty. Jeszcze lepszego Nowego Roku dla całego zespołu e-prawnik ! Wszystkim polecam profesjonalną oraz miłą obsługę klienta.dziękuję bardzo i liczę na dalszą współprace w razie kłopotów-prawnych


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane