Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Doręczenie odpisów z akt sprawy

Pytanie: Zapadł wyrok w sprawie karnej przeciwko mnie, w sądzie odległym o 400 km. Jak odpowiedzieli mi Państwo, mam prawo jako strona postępowania wystąpić do sądu z wnioskiem o doręczenie odpisu z akt sprawy sądowej, w tym ze śledztwa, bo te mnie niemal wyłącznie interesują, ale z rozprawy niech też będą. Nie mam pojęcia, ile jest stron wszystkich akt łącznie, więc nie wiem, jaką kwotę mam przesłać na konto sądu. Czy jest możliwe takie rozwiązanie, że podając sygnaturę akt sprawy prześlę wniosek o doręczenie mi odpisów a sąd w odpowiedzi, policzywszy strony akt, wezwie mnie do uiszczenia wyliczonej opłaty i po jej otrzymaniu prześle mi odpisy pocztą poleconą?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jak już wskazywaliśmy w poprzedniej odpowiedzi, prawo przeglądania akt i sporządzania z nich odpisów jest prawem stron, które może być ograniczone tylko obawą ujawnienia tajemnicy państwowej. Zgodnie z § 96 ust. 1 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, na wniosek osób uprawnionych przewodniczący wydziału może zarządzić przesłanie akt do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania tych osób w celu ułatwienia im przejrzenia akt i sporządzenia z nich odpisów.

Z kolei na podstawie art. 156 § 2 kpk oskarżony lub jego obrońca mogą żądać odpłatnie kserokopii praktycznie całych akt sprawy, nawet ze zwrotnymi poświadczeniami odbioru, jeżeli mają cechy, o jakich mowa w art. 115 § 14 kk, tj. cechy dokumentu. Zgodnie z tym przepisem, dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.

Żądanie kserokopii całych akt sprawy może jednak spotkać się z odmową związaną z kwestią uznaniową sądu czy z możliwościami technicznymi sądu. Sąd może odmówić przesłania kopii całych akt sprawy, motywując to brakiem możliwości technicznych oraz prawem strony do żądania przesłania akt sprawy do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania strony w celu ułatwienia jej przejrzenia akt i sporządzenia odpisów.

W związku z powyższym, zasadnym byłoby złożenia do sądu wniosku o przesłanie akt sprawy do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania strony w celu ułatwienia jej przejrzenia akt i sporządzenia odpisów. W takim przypadku będzie Pan mógł spokojnie zapoznać się z aktami sprawy (w sądzie rejonowym właściwym ze względu na Pana miejsce zamieszkania) i odnotować numery stron, z których chciałby Pan uzyskać kserokopie. Będzie Pan miał również możliwość, na spokojnie, sporządzenia wszelkich notatek z akt sprawy.

Przesyłając wniosek o doręczenie kopii dokumentów z akt sprawy może Pan wskazać, że opłata zostanie uiszczona po jej naliczeniu i wskazaniu (wezwaniu) przez sąd. Może Pan również zażądać wystawienia rachunku czy faktury VAT.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Doręczenie odpisów z akt sprawy

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane