Ugoda w toku postępowania egzekucyjnego

Pytanie:

"Czy jest możliwa ugoda w trakcie postępowania egzekucyjnego? Przed rokiem moja żona zamówiła 3 ogłoszenia o sprzedaży samochodu w wydawnictwie, po czym odwołała ona ostatnią emisję (w rozmowie telefonicznej). Osoba, która przyjęła rezygnację wyjechała na urlop, przez co nieaktualne ogłoszenie zostało opublikowane. Przyszło wezwanie do zapłaty, które żona zignorowała, wydawnictwo przekazało sprawę do sądu. Żona ponownie to zignorowała i zapadł niekorzystny wyrok, który się uprawomocnił. W tej chwili wyrok został przekazany do komornika, który usiłuje ściągnąć od nas pieniądze. Chcielibyśmy zapłacić część kwoty, ale nie całość. Czy możemy na tym etapie wystąpić z propozycją ugody? Jak się zabezpieczyć w przypadku, gdyby wydawnictwo się zgodziło na naszą propozycję - przed ewentualnymi dalszymi roszczeniami?"

Odpowiedź prawnika: Ugoda w toku postępowania egzekucyjnego

Niestety, po wszczęciu postępowania egzekucyjnego przez wierzyciela nie ma możliwości zawarcia z nim ugody. Można rzecz jasna wyobrazić sobie sytuację, że strony dojdą do porozumienia co do zaspokojenia zaległej należności i wierzyciel zdecyduje się np. złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, jednakże wiąże się to dla dłużnika z koniecznością poniesienia kosztów egzekucyjnych na rzecz komornika. W chwili obecnej sytuacja dłużnika jest taka, że jego wola co do uregulowania należności na rzecz wierzyciela nie jest czynnikiem decydującym, bowiem na wniosek wierzyciela został w sprawę zaangażowany organ powołany do przymusowego egzekwowania długów, czyli komornik. Komornik związany jest treścią przedłożonego przez wierzyciela tytułu wykonawczego stwierdzającego dług i podejmie stosowne czynności prowadzące do jego zaspokojenia. Stąd, reasumując, brak jest formalnych podstaw prawnych do zawarcia ugody z wierzycielem, strony mogą się jednak porozumieć co do sposobów dalszego prowadzenia egzekucji i możliwości zaspokojenia długu. Dłużnik musi się przy tym liczyć z koniecznością poniesienia kosztów postępowania egzekucyjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika