Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Pytanie: Osoba z rodziny miała wypadek samochodowy. Sprawca miał ubezpieczenie OC. Od zakładu ubezpieczeniowego w którym sprawca miał polisę należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Co w sytuacji kiedy ofiara wypadku po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu umiera. Jakie odszkodowanie się wtedy nalezy rodzinie czy za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, czy jakieś inne. Czy może oba odszkodowania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli w wyniku czynu niedozwolonego, jakim było spowodowanie wypadku, ofiara wypadku umiera, jej bliskim przysługuje szereg roszczeń w stosunku do podmiotu, który był sprawcą wypadku. Roszczenia te można podzielić na trzy grupy: - renta - jednorazowe odszkodowanie - zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. n. Renta. Renta w takim przypadku przysługuje dwóm grupom osób. Do pierwszej grupy zalicza się osoby, wobec których zmarły miał ustawowy obowiązek alimentacyjny - np. rodzic w stosunku do dziecka, które jeszcze nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać. Osoby te mogą żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty. Rentę tę oblicza się stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego. Przysługuje ona przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Należy podkreślić, iż dla skuteczności tego roszczenia nie jest konieczne ustalenie faktycznego wypłacania przez zmarłego świadczeń alimentacyjnych, lecz tylko zaistnienie podstaw do ich wypłacania. Podobne roszczenie przysługuje innym osobom bliskim zmarłego, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. W przeciwieństwie jednak do pierwszej z wymienionych grup, przyznanie renty innym osobom bliskim, na rzecz których zmarły dobrowolnie dostarczał środków utrzymania, renta ta przysługuje, jeżeli wymagają tego zasady współżycia społecznego. Z ważnych powodów, na żądanie uprawnionego sąd zamiast renty może przyznać mu jednorazowe odszkodowanie pieniężne. n. Odszkodowanie pieniężne. Niezależnie od roszczeń o rentę, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odszkodowanie pieniężne, jeżeli wskutek śmierci zmarłego, nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. n. Zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. Zobowiazany do naprawienia powstałej szkody powinien zwrócić osobom, które koszty takie poniosły, wydatki związane z leczeniem zmarłego oraz koszty pogrzebu. Do kosztów pogrzebu zalicza się także koszty skromnego nagrobka, odpowiadającego miejscowym zwyczajom. Należy jednak pamiętać, że powyższe roszczenia przysługują uprawnionym wówczas, gdy śmierć była spowodowana czynem niedozwolonym i nastąpił związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy czynem a śmiercią - a w analizowanym przypadku - pomiędzy wypadkiem samochodowym a zgonem ofiary wypadku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

 • Aneta 2012-01-02 16:07:54

  Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

  Witam, mam pytanie dotyczące wypadku samochodowego, moi znajomi jechali samochodem jako pasażerowie , samochod prowadzil sąsiad , warunki [pogodowe były kiepskie, była noc, na drodze lezał pijany człowiek ( na środku drogi) po którym ten kierowca przejechał zjechał do rowu wszyscy pasażerowie odnieśli obrażenia, ów człowiek nie miał ubezpieczenia, moi znajomi odnieśli cieżkie obrażenia, zwrocili sie ubezpieczalni kierowcy samochodu (OC) , ubezpieczalnia odmowila wyplaty gdyż prokurator okreslił jako sprawce tego pijanego lezacego na ulicy jako przyczyne wypadku, moi znajomi nie mogą otrzymać odszkodowania a takZE pokrycia koszto leczenia, czy jest jakieś prawo, sposób , czy rzeczywiscie nie nalezy im sie odszkodowanie.Bardzo prosze o pomoc

 • izabela 2011-10-10 10:43:20

  Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

  Witam! moja mama byla ofiara wypadku zostala potracona przez smochod. Mama jechala rowerem a pan ktory jechal za nia zajechal jej droge i zaczepil lusterkiem po czym upadla na auto a pozniej na aswalt zabralo ja pogotowie ma uraz uraz glowy i wtrzasnienie mozgu mama ma 68 lat i cukrzyce co spowodowalo ze bardzo zle sie czuje byla trzy doby w szpitalu ale czuje sie coraz gorzej. Jak starac sie o odszkodowanie o jakies zadosc uczynienie od sprawcy wypadku? prosze o odpowiedz. Dziekuje!

 • ania 2010-10-03 14:42:38

  Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

  Proszę o poradę. Co można zrobić jeśli ofiara kolizji w wyniku poniesionych ran umarła a nie zna się tożsamości sprawcy? Jakie kroki można podjąć?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane