Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Pytanie: Osoba z rodziny miała wypadek samochodowy. Sprawca miał ubezpieczenie OC. Od zakładu ubezpieczeniowego w którym sprawca miał polisę należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Co w sytuacji kiedy ofiara wypadku po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu umiera. Jakie odszkodowanie się wtedy nalezy rodzinie czy za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, czy jakieś inne. Czy może oba odszkodowania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli w wyniku czynu niedozwolonego, jakim było spowodowanie wypadku, ofiara wypadku umiera, jej bliskim przysługuje szereg roszczeń w stosunku do podmiotu, który był sprawcą wypadku. Roszczenia te można podzielić na trzy grupy: - renta - jednorazowe odszkodowanie - zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. n. Renta. Renta w takim przypadku przysługuje dwóm grupom osób. Do pierwszej grupy zalicza się osoby, wobec których zmarły miał ustawowy obowiązek alimentacyjny - np. rodzic w stosunku do dziecka, które jeszcze nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać. Osoby te mogą żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty. Rentę tę oblicza się stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego. Przysługuje ona przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Należy podkreślić, iż dla skuteczności tego roszczenia nie jest konieczne ustalenie faktycznego wypłacania przez zmarłego świadczeń alimentacyjnych, lecz tylko zaistnienie podstaw do ich wypłacania. Podobne roszczenie przysługuje innym osobom bliskim zmarłego, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. W przeciwieństwie jednak do pierwszej z wymienionych grup, przyznanie renty innym osobom bliskim, na rzecz których zmarły dobrowolnie dostarczał środków utrzymania, renta ta przysługuje, jeżeli wymagają tego zasady współżycia społecznego. Z ważnych powodów, na żądanie uprawnionego sąd zamiast renty może przyznać mu jednorazowe odszkodowanie pieniężne. n. Odszkodowanie pieniężne. Niezależnie od roszczeń o rentę, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odszkodowanie pieniężne, jeżeli wskutek śmierci zmarłego, nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. n. Zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. Zobowiazany do naprawienia powstałej szkody powinien zwrócić osobom, które koszty takie poniosły, wydatki związane z leczeniem zmarłego oraz koszty pogrzebu. Do kosztów pogrzebu zalicza się także koszty skromnego nagrobka, odpowiadającego miejscowym zwyczajom. Należy jednak pamiętać, że powyższe roszczenia przysługują uprawnionym wówczas, gdy śmierć była spowodowana czynem niedozwolonym i nastąpił związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy czynem a śmiercią - a w analizowanym przypadku - pomiędzy wypadkiem samochodowym a zgonem ofiary wypadku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

 • woliska 2018-04-25 22:34:27

  Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

  A to nie lepiej zgłosić się w takiej sytuacji do EuCO? Myślę, że to znacznie lepsze i prostsze rozwiązanie, aniżeli samemu się w to bawić.

 • Aneta 2012-01-02 16:07:54

  Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

  Witam, mam pytanie dotyczące wypadku samochodowego, moi znajomi jechali samochodem jako pasażerowie , samochod prowadzil sąsiad , warunki [pogodowe były kiepskie, była noc, na drodze lezał pijany człowiek ( na środku drogi) po którym ten kierowca przejechał zjechał do rowu wszyscy pasażerowie odnieśli obrażenia, ów człowiek nie miał ubezpieczenia, moi znajomi odnieśli cieżkie obrażenia, zwrocili sie ubezpieczalni kierowcy samochodu (OC) , ubezpieczalnia odmowila wyplaty gdyż prokurator okreslił jako sprawce tego pijanego lezacego na ulicy jako przyczyne wypadku, moi znajomi nie mogą otrzymać odszkodowania a takZE pokrycia koszto leczenia, czy jest jakieś prawo, sposób , czy rzeczywiscie nie nalezy im sie odszkodowanie.Bardzo prosze o pomoc

 • izabela 2011-10-10 10:43:20

  Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

  Witam! moja mama byla ofiara wypadku zostala potracona przez smochod. Mama jechala rowerem a pan ktory jechal za nia zajechal jej droge i zaczepil lusterkiem po czym upadla na auto a pozniej na aswalt zabralo ja pogotowie ma uraz uraz glowy i wtrzasnienie mozgu mama ma 68 lat i cukrzyce co spowodowalo ze bardzo zle sie czuje byla trzy doby w szpitalu ale czuje sie coraz gorzej. Jak starac sie o odszkodowanie o jakies zadosc uczynienie od sprawcy wypadku? prosze o odpowiedz. Dziekuje!

 • ania 2010-10-03 14:42:38

  Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

  Proszę o poradę. Co można zrobić jeśli ofiara kolizji w wyniku poniesionych ran umarła a nie zna się tożsamości sprawcy? Jakie kroki można podjąć?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane