Kolejność wniosków do ksiąg wieczystych

Pytanie:

"Wnioski do sądu wieczystoksięgowego złożone tego samego dnia należy traktować jako wnioski złożone równocześnie, czy jako złożony pierwszy liczy się ten wniosek, który ma wcześniejszy numer wpisu DzKW? Czy też zależy to od daty czynności notarialnej której te wnioski dotyczą?"

Odpowiedź prawnika: Kolejność wniosków do ksiąg wieczystych

Zgodnie z art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od chwili wszczęcia tego postępowania. Jeżeli więc wnioski zostaną złożone tego samego dnia, dla ustalenia kolejności złożenia wniosków decydująca jest godzina i minuta złożenia wniosku ujawniona na prezentacie wniosku. Jeżeli natomiast wnioski wpłynęły pocztą i dostarczone zostały do sadu tego samego dnia, będą uważane za złożone równocześnie. Problem ten rozwiązany został w orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2003 r. sygn. akt III CKN 1302/2000, zgodnie z którym równoczesne wpłynięcie dwóch zasługujących na uwzględnienie wniosków o wpis prawa własności na rzecz różnych nabywców z dwóch umów sprzedaży, dotyczących tej samej nieruchomości, o kolejności rozpoznania wniosków powinna rozstrzygać kolejność zawarcia umów przenoszących własność.

Obecnie nie obowiązuje już przepis art. 44 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który przewidywał skutek jednoczesności złożenia wniosków złożonych tego samego dnia, ale w różnych godzinach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika