Archiwum porad prawnych Marzec 2009

Co należy się każdemu z rodzeństwa

31.3.2009

Mama, wdowa, zmarła w 2008 r. nie zostawiając testamentu. Miała 4 dzieci - 2 córki i 2 synów. Pozostawiony majątek to mieszkanie spółdzielcze własnościowe oraz dom jednorodzinny. W 1993 r. (16 lat temu) mama podarowała aktem notarialnym wnukowi (synowi córki A) mieszkanie. W 2001 r. (8 lat (...)

Bezpieczne warunki w przedszkolu

31.3.2009

W przedszkolu państwowym w którym pracuje jedna z nauczycielek wzięła urlop szkoleniowy a druga wyjechała. Od godziny 12.30 mam łączone trzy grupy dzieci 3-4 latki, 5-latki i 6 latki. Istotne jest, że mamy małe sale dostosowane do 12 dzieci. Oczywiście łączenie 3 grup ewidentnie przekracza (...)

Powaga rzeczy osądzonej

31.3.2009

3 lata temu zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 286 za to ze czynem ciągłym doprowadziłem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez poszkodowaną. Sprawa zakończyła się wynikiem uniewinniającym. W tym roku prokurator w tej samej sprawie o te sama kwotę wynikającą (...)

Kara za naruszenie obowiązków pracowniczych

31.3.2009

Pracodawca chce umieścić zapis w umowie o pracę, że wynagrodzenie może być obniżone o 30% w razie niedopełnienia obowiązków przez pracowniczych. Czy taki zapis jest możliwy?

Obowiązek naprawienia szkody przez prezesa spółki

31.3.2009

Uzyskaliśmy nakaz zapłaty wobec naszego dłużnika, którym jest spółka z o.o. Egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, ponieważ już w chwili zaciągania zobowiązania spółka miała trudną sytuację, a zarząd wystąpił z wnioskiem o upadłość. Złożyliśmy zawiadomienie o popełnieniu (...)

Odprawa za zwolnienie jednego pracownika

31.3.2009

W dniu 27.03.2009 otrzymałam rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę (art. 30 paragraf 1 pkt 2) Kodeksu Pracy. W rozwiązaniu umowy pracodawca nie podał przyczyny mojego zwolnienia a kiedy zapytałam, powiedział za najkrócej pracowałam w tym ze zakładzie. Chciałam zaznaczyć, (...)

Dowód w postępowaniu gospodarczym

31.3.2009

Miałem podpisana umowę agencyjną z firmą i zabezpieczeniem mienia mi powierzonego był weksel wraz z deklaracją w wyniku zakończenia współpracy została rozwiązana umowa pomiędzy nami i wystawili weksel na pewną kwotę, że jestem im coś winien jako dowód tego zobowiązania są to dwie kartki (...)

Sprzedaż na Allegro z USA

31.3.2009

Zwracam się z pytaniem, ponieważ prowadzę sprzedaż w serwisie Allegro. Zakupione przedmioty wysyłam prosto do kupujących ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkam i rozliczam się z podatkow. Wplaty otrzymuje na polskim koncie w banku, ktore zostalo zalozone w tym celu dla mnie przez kolezanke, (...)

Czy pracodawca może zabronić dokarmiania kotów

30.3.2009

Prowadzę niewielką firmę, biuro mieści się w segmencie na osiedlu mieszkalnym. Pracownicy uporczywie dokarmiają bezpańskie koty, które powodują zanieczyszczenie posesji wynajmowanej przez nas i u sąsiadów. Prośby o zaprzestanie dokarmiania nie skutkują. W ciepłe dni wejście do biura zaczyna (...)

Europejski Nakaz Aresztowania

30.3.2009

Jakiś czas temu zgłosiłem się na komisariacie w Hiszpanii, gdzie dowiedziałem się, że zostaję zatrzymany na podstawie ENA, a następnie zgodziłem się na transport do Polski i odpowiadanie mi na postawione mi w Polsce zarzuty. Po tym objęła mnie zasada specjalności z art.607e k.p.k. Po jakimś (...)

Nabycie udziału w drodze a służebność

30.3.2009

Mam działkę budowlaną, którą chcę podzielić. Niestety, aby to zrobić muszę mieć drogę 8-metrową (zgodnie z planem zagospodarowania), a mam w tej chwili tylko służebność 3 metry na 6 metrowej drodze prywatnej przylegającej do mojej działki . Droga 6-metrowa, jest własnością po 3 metry (...)

Niewykonanie umowy o roboty budowlane

30.3.2009

Zawarłem ustną umowę dotyczącą wybudowania na mojej działce budowlanej domu w stanie surowym ( co mogą potwierdzić świadkowie). Zakład murarski, który miał wykonać usługę budził moje pełne zaufanie stąd na prośbę wykonawcy przed rozpoczęciem prac została uiszczona zapłata za całość (...)

Dwa postępowania o rozwód

30.3.2009

(spr-os) Małżonkowie są obywatelami polskimi od urodzenia. Posiadają również obywatelstwo USA. W Polsce pozwana złożyła drugi po amerykańskim pozew o rozwód, tj. kilka miesięcy przed uprawomocnieniem się rozwodu w USA. Sąd Okręgowy w Polsce wie o rozwodzie w USA. Czy z uwagi na jurysdykcję (...)

OC rolnika

30.3.2009

Posiadacz domu w mieście jednocześnie posiada 4ha ziemi rolnej na wsi. Jako rolnikowi -podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC grunty będące w jego posiadaniu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych OC mówi, że ubezpieczeniu obowiązkowemu podlega również budynek, czyli: "budynek wchodzący (...)

Import w obecności wyłącznego importera

30.3.2009

Prowadzę sklep internetowy i chciałbym poszerzyć asortyment o produkty niedostępne u wyłącznego importera na Polskę. W związku z tym, muszę sprowadzać je z Niemiec lub innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Producent ma swoją siedzibę i fabryki poza terenami Unii Europejskiej - na (...)

Zachowek od części spadku

30.3.2009

Jeżeli w testamencie pozostawię część majątku innym osobom (mama, brat) to czy była żona jako opiekun prawny córki ma prawo wystąpić o zachowek od części tego majątku? Moje pytanie dotyczy części majątku (nie całości), który chciałbym przekazać w testamencie mamie (ok. 20% mojego (...)

Obowiązek naprawienia szkody

30.3.2009

Przeciwko spółce z o.o. wytoczono pozew o zapłatę, ale egzekucja okazała się bezskuteczna. Zatem wniesiono do prokuratury pozew o wyłudzenie przeciwko prezesowi. Okazało się ze podejrzenie było słuszne, bo prokuratura zdecydowała się postawić zarzuty i skierować sprawę do sądu. Poszkodowany (...)

Założenie działalności w Polsce przez obywatela UE

30.3.2009

Osoba z Kartą Pobytu Obywatela EU chce założyć działalność gospodarczą w Polsce. Jakie wymagania musi spełnić w zależności od formy tej działalności? Jakie wymagania musi spełnić osoba z EU, która chce w Polsce założyć działalność gospodarczą? Osoba ta jest obywatelem niemieckim, (...)

Darowizna a zachowek

30.3.2009

Ojciec nie żyje. Mama darowała jednemu z dwóch braci część majątku (mieszkanie). W zamian za to obdarowany brat darował drugiemu bratu inne mieszkanie w innym mieście (dwa niezależne akty darowizny). Czy po śmierci mamy obdarowany brat musi się obawiać roszczeń drugiego brata o zachowek (...)

Adopcja za granicą

30.3.2009

Mam pytanie dotyczące przysposobienia dziecka. Moja córka ma 6 lat, pochodzi ze związku nieformalnego. Z jej ojcem rozstałam się 5 lat temu. W wyniku sprawy o opiekę nad córką jego prawa zostały ograniczone. Ja wyszłam za mąż i mieszkamy wraz z mężem i córką w Anglii od 3 lat. Biologiczny (...)

Wkład wspólnika spółki cywilnej

30.3.2009

W umowie spółki cywilnej nie ma zapisu o wielkości (%) udziału poszczególnych wspólników (nie ma zapisu ile wynosi udział). Czy taka umowa jest dobra? Czy należy rozumieć że udziały w spółce są równe? W spółce jest dwóch wspólników.

Podatki od ceny rynkowej

30.3.2009

Osoba prywatna kupiła od spółki z o.o. działkę po okazyjnej cenie. W cenie działki zawarty był podatek VAT. Jeśli urząd skarbowy zakwestionowałby cenę działki jako zaniżoną, kto zobowiązany jest do zapłaty podatków dochodowego i VAT wyliczonego przez urząd skarbowy jako należny od (...)

Cesja i przejęcie długu

30.3.2009

Wykonawca, który podpisał umowę (nie w przetargu) na dostawę towaru z uwagi na likwidację firmę przekazuje zobowiązania z niej na inną Firmę. Zamawiający wyraża zgodę. Ale w umowie zawartej pomiędzy zamawiającym a wykonawcą przekazującym nadal widnieje poprzednia firma jako strona. Czy (...)

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika